MENU
klinika

Në kopshtin zoologjik në New York

Një tigër infektohet me koronavirus

06.04.2020 - 11:24

Një tigër në kopshtin zoologjik në Bronx, New York, është kafsha e parë që rezultoi pozitiv në testin për koronavirusin në SHBA. Nadia, 4-vjeçare nga Malajzia kishte simptoma të virusit, si kollë të thatë, tha kopshti zoologjik në një njoftim.

Tigri, bashkë me disa luanë të tjerë në kopshtin zoologjik – filluan të shfaqnin simptoma të sëmundjes së frymëmarrjes, sipas Departamentit të Bujqësisë të Shteteve të Bashkuara (USDA). Nadia, motra e saj Azul, dy tigra dhe tre luanë afrikanë që shfaqën simptoma, pritet që të kenë një shërim të plotë, tha kopshti zoologjik.

kolana e librave

Ndërkohë asnjë kafshë tjetër në kopshtin zoologjik nuk po shfaq simptoma. Kafshët u infektuan nga një punonjës i kopshtit zoologjik, i cili ishte asimptomatik, ndërsa kujdesej për to, sipas njoftimit.

Kopshti Zoologjik i Bronx është mbyllur për publikun që nga 16 marsi. Çdo i sëmurë me koronavirus këshillohet të minimizojë kontaktin me kafshët, përfshirë ato shtëpiake, derisa të dihen më shumë informacione rreth virusit, tha USDA. /CNN

Ja si të shikoni nëse jeni fitues!

Dalin përgjigjet e Lotarisë Amerikane!

Mijëra vetë nënshkruajnë peticion ndaj saj

Dua Lipa “tërmet” me deklaratat e saj kundër Izraelit

I ndërtuar në shekullin e 18-të

Një fshat del në shitje, ja sa kushton!

NASA kërkon vullnetarë, ja për çfarë bëhet fjalë

“Pushime” të veçanta për 8 muaj!