MENU
klinika

Sheqerna... yndyrna... karbohidrate...

Pse jeni gjithmonë të uritur?!

16.04.2020 - 14:46

Ajo petulla në punë dukej shumë i mirë për tu humbur. Por tani ju doni diçka tjetër.

Të shijshme për momentin, pijet me sheqer, karamelet dhe pasta nuk ju japin energji të qëndrueshme, kështu që së shpejti do të keni uri përsëri. Zgjedhje më të mira: gjithçka me fibra, kokrra të plota, fruta ose perime, yndyrna të shëndetshme (salmon, arra, avokado), dhe proteina të ligët (siç janë vezët, fasulet, mishi i pulës në skarë).

Ju jeni të stresuar

Në fillim trupi  zhduk urinë me një hormon të quajtur adrenalinë. Por nëse shqetësimet rrinë më gjatë, sistemi juaj ngre lart nivelet e një hormoni tjetër, kortizolit. Kjo mund të bëjë që ju të dëshironi të hani gjithçka . Kur stresi shkon, niveli i kortizolit bie dhe oreksi zakonisht kthehet në normalitet.

Ju keni etje

Ndonjëherë kur mendoni se duhet të hani, në të vërtetë jeni dehidratuar. Prandaj, ndoshta provoni së pari të pini pak ujë. Ende i uritur? Kjo ju lejon të dini se mund të keni nevojë për të ngrënë diçka.

Ju “nxisni” sheqerin në gjak

Kur hani karbohidrate  të ëmbëla ose niseshte, si donuts, pasta etj , ata dërgojnë shumë sheqer në sistemin tuaj menjëherë. Kështu që trupi  lëshon insulinën hormon, e cila ndihmon qelizat ta përdorin atë si karburant ose ta ruajnë atë më vonë. Por, ajo përmbytje e sheqerit mund të bëjë që trupi të bëjë më shumë insulinë sesa keni nevojë. Kjo mund të ulë shumë sheqerin në gjak dhe t’ju bëjë të uritur.

Ju jeni shtatzënë

Ndërsa disa nëna ndihen shumë të çuditshme për të ngrënë shumë në javët e para, të tjerat mund të ndjehen sikur janë të uritur gjatë gjithë kohës. Ata gjithashtu mund të dëshirojnë ushqime të reja ose të ndjehen të sëmura nga mendimi për të ngrënë gjëra që më parë i donin. Nëse mendoni se kjo mund të jetë arsyeja pas dhimbjeve tuaja, një provë nga farmacia mund t’ju tregojë nëse është kështu. Nëse është, shihni mjekun  për të konfirmuar rezultatet.

Ju hani shumë shpejt

Kur hani shpejt , ju nuk mund t’i jepni trupit  kohë të mjaftueshme për të parë se ju jeni të ngopur. Ushqimi ngadalë është gjithashtu më i kënaqshëm, kështu që ju hani më pak. Mund të ndihmojë për tu përqendruar: Merrni kafshime më të vogla, përtypni mirë dhe shijoni ushqimin. Jepi asaj rreth 20 minuta dhe shiko nëse je akoma i uritur.

Ushqimi  nuk ju ka kënaqur

Shkencëtarët në fakt vendosin një numër për këtë. Quhet “indeksi i ngopjes”. Ushqimet me gradë më të lartë plotësojnë urinë më mirë për të njëjtat kalori. Për shembull, patatet e pjekura janë shumë më të mbushura sesa patatet e skuqura.

Ju shihni ose nuhatni diçka të shijshme

Ndoshta keni parë një reklamë në lidhje me akullore ose keni nuhatur biskota të pjekura ndërsa ecnit nëpër furrat e bukës . Kjo mund të jetë e mjaftueshme për t’ju bërë të dëshironi të hani, edhe nëse trupi është i uritur apo jo. Mundohuni t’i vini re këto shkaktime dhe më pas të vendosni se çfarë do të bëni.

Emocionet e tua janë të ngarkuara

Shumë njerëz i drejtohen “ushqimeve të gatshme” kur janë të mërzitur, të trishtuar ose në depresion. Ju mund ta dëgjoni atë të quajtur “ngrënie emocionale”. Cila është gjendja shpirtërore para se të hani? Nëse nuk jeni vërtet i uritur, provoni të bëni diçka që ju pëlqen. Dhe nëse zbuloni se shpesh ndjeheni të stresuar ose në ankth, mund të dëshironi të bisedoni me mjekun për të planifikuar mënyra të shëndetshme për të trajtuar ato emocione.

Ju keni një tiroide tepër aktive

Nëse keni  këtë, mund t’ju bëjë të lodhur, nervoz, me humor dhe të uritur gjatë gjithë kohës. Flisni me mjekun nëse vëreni ndonjë nga këto simptoma. Nëse zbuloni se keni një problem tiroide, zakonisht mund ta menaxhoni atë me ilaçe ose kirurgji.

Ju merrni ilaçe

Disa ilaçe mund të ndikojnë në oreksin tuaj. Këto përfshijnë disa që përdoren për të trajtuar depresionin ose çrregullimet e humorit, së bashku me disa antihistaminë, antipsikotikë dhe kortikosteroide. Tregoni mjekut  nëse keni uri pasi të filloni një ilaç të ri. Por mos ndaloni ta merrni pa u konsultuar me mjekun.

Ju nuk merrni gjumë të mjaftueshëm

Mungesa e gjumit mund të ndryshojë ekuilibrin e hormoneve të urisë (leptin dhe grrelin) në një mënyrë që mund t’ju bëjë të dëshironi të hani më shumë. Ajo gjithashtu mund të bëjë që ju të keni më shumë të ngjarë të kërkoni ushqime që kanë më shumë kalori dhe më shumë yndyrë për të kënaqur atë kërkesë.