MENU
klinika

Tregu nuk po i përgjigjet uljes historike të prodhimit

RT/ Ari i zi ‘nuk do shohi dritë’ para qershorit

17.04.2020 - 11:03

Vendet e mëdha prodhuese të naftës arritën një marrëveshje historike këtë muaj që synonte të frenonte prodhimin global në një përpjekje për të stabilizuar tregun. RT foli me ekspertë për të zbuluar nëse marrëveshja me të vërtetë mund të zgjidhë kërkesën në rënie.

Marrëveshja e arritur nga anëtarët e OPEC + dhe aleatët e tyre, përfshirë Rusinë dhe Meksikën, paraqet një rënie të prodhimit prej 9.7 milion fuçi në ditë në maj dhe qershor, prerja më e thellë e pranuar ndonjëherë nga prodhuesit e naftës në botë. Pas kësaj, grupi do të rrisë në mënyrë të qëndrueshme prodhimin deri tek skadimi i marrëveshjes, në prill 2022.

Megjithë uljen rekord, çmimet e naftës vazhduan të rrëshqiteshin, me standardin e papërpunuar amerikan WTI duke rënë në 25 dollarë për fuçi dhe Brent vetëm mbi 27 dollarë.

Situata e tanishme duhet të analizohet nga një perspektivë afatgjatë, sipas Rustam Tankaev, ekspert kryesor në Bashkimin Rus të Industrialistëve të Naftës dhe Gazit dhe kreu i konsulencës Infotek-Terminal.

Ai tha për RT se do të duhet ca kohë që tregu të rikuperohet, dhe mund të jetë e qartë në tre muaj se çfarë do të thotë marrëveshja OPEC + për industrinë e energjisë.

Për momentin, tregu nuk po përgjigjet për uljen, dhe çmimet do të qëndrojnë në të njëjtin nivel të ulët për shkak të ndaljes së ndërlidhjes globale mes bllokimeve të koronavirusit.

“Cmimet do të fillojnë të rriten, dhe deri në qershor ne mund të shohim tashmë shenjat e rimëkëmbjes së tregut,” tha Tankaev. Deri në atë kohë, çmimet mund të arrinin në 40-50 $ për fuçi, megjithëse mund të ketë disa rrethana të forcave madhore, si vala e dytë e mundshme e Covid-19.

Mendimet e tij u bënë jehonë nga ekonomisti Valery Mironov, i cili tha se brenda një ose dy muajsh ulja totale e prodhimit mund të arrijë nivelin e rënë të kërkesës, dhe atëherë mund të ketë një zbritje të çmimeve deri në 40 dollarë për fuçi.”Ka dritë në fund të tunelit, që është shpresa për stabilizimin e çmimeve brenda një muaj e gjysmë,” tha Mironov, Zëvendës Drejtor i Qendrës së Institutit të Zhvillimit në Shkollën e Lartë të Ekonomisë. Ai shtoi se ne nuk duhet të shqetësohemi që objektet e mbetura të ruajtjes së naftës mund të jenë së shpejti, sepse në dritën e marrëveshjes OPEC + nuk do të dëmtojë më tregun e naftës.

OPEC + ka kërkuar të ulë prodhimin në mënyrë që të çmojë çmimet e naftës, e cila u rrëzua në uljet e 18 viteve më parë. Ulja e rënë dakord në prodhim arrin vetëm rreth dhjetë përqind të furnizimit normal të naftës në botë. Sipas Tankaev, marrëveshja OPEC + dhe pozicioni i prodhuesve të naftës jo-OPEC (përfshirë Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Norvegjinë) për të ulur prodhimin, mund të balancojnë raportin e ofertës-kërkesë dhe tregun e naftës në tërësi.

“Deri në fund të vitit, çmimet do të rikuperohen dhe do të ketë një nivel çmimesh ekuilibri prej rreth $ 60 për fuçi,” tha ai.
Të dy ekspertët theksojnë se, përkundër faktit se SHBA nuk mund të ndërhyjë në mënyrë aktive në veprimet e OPEC + për shkak të ligjit të antitrustit, ajo është e interesuar për çmime më të larta të naftës për të ruajtur prodhimin e saj të argjilës. “Presidenti amerikan Donald Trump mbështetet shumë tek sektori i naftës. Papunësia në sektor është e pafavorshme për të këtë vit, sepse zgjedhjet janë rrugës” tha Mironov.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Hapi i radhës së aleatëve

OPEC/ Nafta ‘pret’ zgjidhje!

Përfundon ‘lufta’ për çmimin e naftës

OPEC + nënshkruan marrëveshjen historike


"Ndihma financiare e pandemisë së koronavirusit"

Drejtoria e Tatimeve: 25 gushti afati i fundit i ankesave, për….

"Kohët e vështira janë këtu"

RT/ MB po vuan më shumë se Europa

Kërcënimet e SHBA/ Skenari më i keq

RT/ Kur do të jetë gati Nord Stream?