MENU
klinika

"Receta e mamit"

Sallatë e çastit me avokado, misra dhe vezë

01.04.2020 - 14:02

Koha e përgatitjes: 10 minuta

Koha e gatimit: 10 minuta

kolana e librave

Receta per: 4 persona

Sallatë që ta bën me sy!

INGREDIENTËT

 • 2 gjoks pule (të ziera dhe të copëtuara imët)
 • 4 vezë të ziera të ndarë në katërsh
 • 2 avokado
 • 1 filxhan misra
 • 3 qepë jeshile të grira imët
 • Për salcën:
 • 2 lugë gjelle lëng limoni
 • 1 lugë gjelle shurup panje
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle mustardë
 • Kripë, piper për shije

UDHËZIMET

 1. Në një enë të vogël përzieni të gjithë përbërësit e salcës dhe i trazoni mirë.
 2. Ndërkohë në një tenxhere me ujë zieni për 10-12 minuta vezët.
 3. Më pas i qëroni ato dhe i lini mënjanë.
 4. Në një tas bashkoni mishin e pulës të copëtuar, qepën e grirë, misrat, avokadon e prerë në kubik të vegjël.
 5. Shtoni salcën marinuese dhe i përzieni mirë të gjitha bashkë. Në fund i shtoni sipër vezët e ndarë në katërsh.
 6. Sallata është gati për t’u shijuar. Ju bëftë mirë!