MENU
klinika

Amerika kundër OBSH-së

Sërish me një vendim, Trump e bëri botën “të ziejë”!

15.04.2020 - 14:41

Presidenti amerikan Donald Trump ka udhëzuar administratën e tij që të ndalojë përkohësisht fondet për Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH) për shkak të trajtimit të pandemisë së koronavirusit.

Trump tha se OBSH “dështoi në detyrën e saj themelore dhe ajo duhet të mbajë përgjegjësi”. Ai tha se promovonte “dezinformimin” e Kinës në lidhje me virusin.

Shtetet e Bashkuara janë donatori më i madh për OBSH me bazë në Gjenevë, duke kontribuar më shumë se 400 milion dollarë në vitin 2019, afërsisht 15 përqind e buxhetit të saj.

Dhe shumë shpejt, vendimi I Trump e bëri botën të ‘ziejë’, duke qenë se ka patur shumë reagime.

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom Ghebreyesus

“Nuk ka kohë për të humbur. Fokusi i veçantë i OBSH është të punojë për t’i shërbyer të gjithë njerëzve për të shpëtuar jetë dhe për të ndaluar pandeminë e COVID-19”, tha drejtori i përgjithshëm Tedros në Twitter pas vendimit të Trump.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres

Nuk është “koha” për të zvogëluar burimet për operacionet e OBSH-së, tha Guterres.

“Tani është koha për unitet dhe bashkësia ndërkombëtare të punojë së bashku në solidaritet për të ndaluar këtë virus dhe pasojat e tij shkatërruese,” tha ai.

 Johns Hopkins Qendra për Sigurinë Shëndetësore

“Masa dërgon mesazhin e gabuar gjatë mesit të një pandemie, tha Dr Amesh Adalja, një ekspert i sëmundjes infektive dhe studiues i vjetër në qendër.

Adalja tha që OBSH bën gabime, siç bëri në vonimin e përgjigjes ndaj shpërthimit të Ebolës në 2013 dhe 2014 në Afrikën Perëndimore. Ai tha se reformat mund të jenë të nevojshme, por kjo punë duhet të bëhet pasi të ketë kaluar pandemia.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell

Borrell tha se bllokut 27-vendësh i vjen shumë keq për pezullimin e fondeve dhe shtoi se agjensia shëndetësore e SHBA-së tani “është e nevojshme më shumë se kurrë” për të luftuar pandeminë. “Vetëm me bashkimin e forcave mund ta kapërcejmë këtë krizë që nuk njeh kufij,” tha ai.

Shoqata Mjekësore Amerikane

Presidenti i AMA Patrice Harris e quajti atë “një hap të rrezikshëm në drejtimin e gabuar që nuk do ta bëjë më të lehtë mposhtjen e COVID-19” dhe i kërkoi Trump që të rishqyrtojë vendimin.

Kru i Unionit Afrikan Moussa Faki Mahamat

Faki Mahamat tha se bota kishte një “përgjegjësi kolektive” për të ndihmuar OBSH gjatë pandemisë COVID-19.

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern

“Në një kohë si kjo kur ne kemi nevojë për të shkëmbyer informacione dhe kemi nevojë të kemi këshilla ku mund të mbështetemi, OBSH e ka siguruar atë. Ne do të vazhdojmë ta mbështesim atë dhe të vazhdojmë të japim kontributet tona,” tha Ardern.

Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov

“Ne e shohim njoftimin e djeshëm nga Uashingtoni për ngrirjen e fondeve të OBSH si shumë shqetësues. Isshtë një shenjë e qasjes shumë egoiste të autoriteteve amerikane ndaj asaj që po ndodh në botë për shkak të pandemisë”, tha zv.ministri i jashtëm Ryabkov për agjensinë TASS.

Kryeministri Australian Scott Morrison

Morrison tha se ai ishte dakord me kritikat e Trump ndaj OBSH-së, veçanërisht mbështetjen e saj për mbylljen e tregjeve të Kinës, ku shiten kafshë dhe ku virusi u shfaq për herë të parë në qytetin e Wuhan në fund të vitit të kaluar.

“Por OBSH gjithashtu si një organizatë bën shumë punë të rëndësishme duke përfshirë këtu në rajonin tonë në Paqësorin dhe ne bashkëpunojmë ngushtë me ta,” tha Morrison.

Përkthyer dhe përshtatur nga Al-Jazeera/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Roli i saj në luftën kundër COVID-19

DW/ Koronavirus: Çfarë po bën OBSH?


Strategjia e tij është 'e parashikueshme'

Biden dhe politika e jashtme e SHBA-së

Sllogani i administratës Trump ishte: ‘Amerika e para’

Lufta e Trump me fuqitë e tjera botërore, mbaron me Biden

A do ta ndalin sanksionet?

Pse Kim nuk heq dorë nga armatimet?

“Nuk kam frikë të bëj betimin jashtë”

Inaugurimi i Joe Biden si President i SHBA-ve, si asnjë tjetër!