MENU
klinika

'Sytë rozë' dhe infeksioni përmes lotëve

Simptoma ‘e çuditshme’ e koronavirusit

06.04.2020 - 17:02

Përveç shkaktimit të COVID-19, koronavirusi i ri mund të çojë gjithashtu në “sy rozë”, dhe studiuesit kinezë thonë se virusi mund të përhapet me lot.

Nga 38 pacientë me COVID-19, 10 persona gjithashtu kishin sy të kuq (konjunktivit), zbuloi një studim i ri. Në dy pacientë, koronavirusi ishte i pranishëm si në lëngjet e hundës ashtu edhe në ato të syve.

“Disa pacientë COVID-19 kanë simptoma okulare, dhe mbase koronavirusët e rinj janë të pranishëm në sekrecionet konjunktive të pacientëve me COVID-19”, thanë  studiuesit. Konjuktiva është një shtresë e hollë dhe transparente e indeve që drejton qepallën e brendshme dhe mbulon një pjesë të bardhë të syrit. Liang tha se koronavirusi mund ta pushtojë atë tek pacientët me pneumoni të rëndë COVID-19.

Kjo do të thotë që virusi mund të përhapet nëse dikush fërkon një sy të infektuar dhe pastaj prek dikë tjetër – ose gjatë një ekzaminimi në sy, sugjeruan autorët e studimit. Sa më e rëndë të jetë COVID-19 e një pacienti, ka më shumë të ngjarë që ai të ketë edhe sy rozë, sipas raportit të publikuar në internet më 31 Mars në JAMA Ophthalmology.

kolana e librave

Duke pasur parasysh këto gjetje, mjekët dhe infermierët që trajtojnë pacientët me COVID-19 duhet të mbajnë gota mbrojtëse, si dhe veshje të tjera mbrojtëse, kapele dhe doreza, tha Liang. Duke reaguar ndaj studimit, një doktor i syve në Neë York City tha që njerëzit duhet të ndërmarrin hapa për të parandaluar sytë rozë. Kjo përfshin shmangien e prekjes së syve dhe fytyrës së tyre dhe përdorimin e syzeve në vend të lenteve të kontaktit gjatë shpërthimit të koronavirusit.

“Megjithëse konjunktiviti është një manifestim i rrallë i kësaj sëmundje, ne duhet të marrim të gjitha masat e nevojshme për të parandaluar konjuktivitin, duke përfshirë larjen e shpeshtë të duarve”, tha Dr. Prachi Dua, okulist në Manhattan Eye, Ear and Throat Hospital. “Pacientët dhe klinikët duhet të jenë të vetëdijshëm se COVID-19 mund të manifestohet me skuqje të syrit, ënjtje dhe lot”, shtoi ajo. “Këta pacientë duhet të kërkojnë kujdes të duhur për diagnostikimin e duhur dhe parandalimin e transmetimit.”

Dr Alfred Sommer, një profesor i epidemiologjisë dhe shëndetit ndërkombëtar në Shkollën e Shëndetit Publik Johns Hopkins Bloomberg në Baltimore, shkroi një editorial që shoqëroi studimin. “Ky është një paralajmërim për njerëzit se konjuktiva mund të jetë një burim infeksioni që mund të përhapet te të tjerët,” tha ai.

alergji-ne-syte-konica.al

Kjo do të thotë se mund të përhapet me lotët e njerëzve, një mjek që ekzaminon syrin , apo edhe dikush duke fërkuar syrin, duke marrë coronavirus në gishtërinj dhe pastaj duke prekur dikë tjetër, theksoi Sommer.Ai vuri në dukje se udhëzimet nga Akademia Amerikane e Ophthalmology rekomandojnë që testet e rregullta të syve të mos kryhen gjatë pandemisë. Sigurisht, shtoi ai, urgjencat që mund të ndikojnë në vizion ende duhet të trajtohen menjëherë.

“Njerëzit mund të presin një ose dy muaj për të bërë një ekzaminim rutinë të syve, nuk keni pse ta bëni atë në mes të një pandemie”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Parashikimet e epidemiologut të njohur

“Covid-19 mund të mundet, por do të zgjasë”