MENU
klinika

"Organizata Kineze e Shëndetit"?

Të gjithë kundër Kinës dhe OBSH-së!

13.04.2020 - 16:50

Organizata Botërore e Shëndetit është kritikuat ashpër për trajtimin e pandemisë së koronavirusit me administratën e Presidentit amerikan Donald Trump, Kinën dhe Tajvanin tanimë në një luftë fjalësh.

Trump javën e kaluar fajësoi OBSH-në se kishte gabuar në  “çdo aspekt”.

Zëvendëskryeministri japonez dhe ministri i financave Taro Aso tha në parlament se disa kanë filluar ta quajnë Organizatën Botërore të Shëndetësisë “Organizata Kineze e Shëndetit”, njoftoi NHK.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus paralajmëroi udhëheqësit globalë kundër politizimit të shpërthimit të Covid-19.

Tajvan kundër Tedros

Tedros gjithashtu kundërshtoi Tajvanin për ato që ai tha se ishin muaj sulme raciste, personale, një pretendim që Tajvani tha se ishte “i pabazë” dhe kërkoi falje për të.

Taipei më pas lëshoi ​​atë që tha se ishte një email që kishte sinjalizuar transmetimin nga koronavirusi nga njeriu në njeri, një pretendim që WHO ka kundërshtuar.

Ky duket se është episodi i fundit në fushatën e Tajvanit për të fituar aksesin në OBSH. Kombet e Bashkuara dhe OBSH nuk e konsiderojnë Tajvanin si një komb sovran. Qeveria tajvaneze tha se përjashtimi i saj rrezikon jetën e qytetarëve të saj.

Pekini mbrojti OBSH-në në konfliktet e saj me Tajvanin, të cilin Kina e pretendon si territorin e saj. Partia Komuniste e Kinës nuk ka vendosur asnjëherë për Tajvanin e vetëqeverisur.

Një “avokat” i Kinës

OBSH gjithashtu kritikohet për mosveprim në fazat e para të shpërthimit kur koronavirusi ishte përhapur në kontinent.

Një peticion në internet që kërkon dorëheqjen e Tedros ka afër 1 milion nënshkrime dhe citon vonesën e OBSH në etiketimin e pandemisë si një emergjencë shëndetësore publike me shqetësim ndërkombëtar.

Tedros ka qenë një “avokat” për përgjigjen ndaj Covid-19 të qeverisë Kineze, shkroi Michael Collins, një studiues për Studime të Azisë në Këshillin për Marrëdhëniet e Jashtme, në shkurt.

Njohuritë befasuese të Tajvanit

Tajvani ka fituar lëvdata ndërkombëtare për kontrollin e shpërthimit, pavarësisht përjashtimit nga OBSH.

Tajvani, popullsia e të cilit është rreth 24 milion, ndodhet shumë pranë Kinës. Dhe përkundër sistemeve politike shumë të ndryshme, kanë lidhje të gjera biznesi dhe njerëzore.

Por deri më tani, ishulli ka raportuar më pak se 400 raste dhe gjashtë vdekje, ndërsa fqinjët, Hong-Kong ka raportuar rreth 1.000 raste, Japonia mbi 7,000 dhe Koreja e Jugut më shumë se 10,000.

OSH, në një deklaratë të rrallë për Tajvanin muajin e kaluar, tha se po ndiqte nga afër zhvillimin e shpërthimit të koronavirusit atje dhe duke marrë mësime prej tyre. Ai gjithashtu tha se po punonte ngushtë me ekspertë shëndetësorë tajvanezë.

“Për ironi, statusi i Tajvanit si” provincë kineze “do të thotë që informacioni i tij u injorua zyrtarisht,” shkroi Francoise Godement, këshilltar në Institutin Montaigne në Francë.

Godement tha se duhen sqarime pse SHBA “ra në këtë kurth”.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNBC/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kërkohen vullnetarë për testimin

Kina ka gati vaksinën për koronavirusin

Po i shmanget përgjegjësisë?

Kinezët vdesin e presidenti zhduket!