MENU
klinika

Pas 19 orësh udhëtim

Astronautët e NASA-s arrijnë në stacionin internacional të hapësirës

31.05.2020 - 16:34

Astronautët e NASA-s dhe SpaceX kanë mbërritur në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor si pjesë e një misioni historik.

Astronautët Doug Hurley dhe Bob Behnken arritën pas një udhëtimi 19-orësh që filloi nga Qendra Hapësinore Kennedy, shkruan The Independent.

Kjo ishte hera e parë që kompania hapësinore e Elon Musk – ose ndonjë firmë private – i kishte dërguar njerëzit në hapësirë, si dhe hera e parë që astronautët u larguan nga toka amerikane që nga fundi i programit Space Shuttle më 2011-ën.

kolana e librave

Stacioni hapësinor në orbitë dhe laboratori lundrues do të shërbejë si shtëpi për dy astronautët gjatë muajve në vazhdim, gjatë së cilës do të bëhen testime të mëtejshme në kapsulën e Crew Dragon që i barti atje.

Administratori i NASA-s, Jim Bridenstine, ka postuar në Twitter “mirëpritjen shtëpiake”. “Dy baballarët e preferuar të Amerikës në hapësirë janë futur në Stacionin Hapësinor,” shkroi ai.