MENU
klinika

"Receta e mamit"

Krostatë e kripur me shparguj, supershije dhe super e thjeshtë!

24.05.2020 - 11:30

INGREDIENTËT

Për brumin duhen:

 • 250 gr miell
 • 80 gr vaj
 • 80 gr ujë
 • KripëGjysëm luge çaji sodë

Për mbushje:

kolana e librave

 • 2 vezë
 • 3 lugë gjelle djathë kackavall
  Gjysëm gote qumësht
 • 1 lugë miell misri
 • Lakër e egër ( zihen me pare dhe i kullohet uji mirë)
 • Shparguj

 

UDHËZIMET

 1. Në një tas të madh vendoset mielli dhe shtohen të gjithë përbëresit e tjerë.
 2. Trazohen mirë, zihet brumi dhe ngjeshet.
 3. Brumi hapet me dorë mbi një letër furre.
 4. Lyhet një tavë me vaj dhe vendoset peta e brumit duke e kthyer permbys dhe duke hequr letrën.
 5. Në një tas të madh rrihni vezët dhe shtoni sipër të gjithë përbërësit e tjerë, vec shpargujve.
 6. Trazojini mirë dhe hidhini mbi brumin e krostatës.
 7. Sipër vendosni shpargujt, spërkateni me pak vaj ulliri e piper dhe piqini në 200 gradë për rreth 35 minuta.