MENU
klinika

Spanja e bën zyrtare, pritet Anglia e Italia

La Liga nis më 8 qershor, ja datat për të tjerët

24.05.2020 - 12:04

Në pritje të pritjes për Premier League dhe Serie A, kampionatet në Danimarkë, Serbi, Austri, Portugali, Slloveni, Kroaci dhe Turqi do të shihen të ristartojnë shumë shpejt.

Dy javë pas rifillimit të Bundesligës, panorama e kampionateve evropiane të gatshme për të filluar zgjerohet përsëri. Pas Ishujve Faroe (dy javë para) dhe Estonia (3 ndeshje të luajtura të martën), sot nis edhe nga Republika Ceke.

Në panoramën e kampionateve evropiane, e vetmja që nuk e ka mbyllur kurrë ishte Bjellorusia. Më 8 qershor do të jetë radha e La Liga, e cila pati ecjen përpara vetëm sot nga qeveria Spanjolle. Do të jetë kampionati i dytë i madh që do të rindizet, në një vend si Spanja i goditur rëndë nga pandemia (mbi 28 mijë viktima).

Në ditët në vijim, ndeshjet do të luhen gjithashtu në Danimarkë (duke filluar nga 28 maj), Serbi (30 maj), Austri (2 Qershor), Portugali (4 Qershor), Slloveni (5 Qershor), Kroaci (6 Qershor), Turqi (12 Qershor), Norvegjia (16 qershor), Rusia (21 qershor), Finlanda (1 korrik), pastaj Rumania (27 maj), Polonia (29 maj), Greqia (6 Qershor), Zvicra (20 Qershor).

Por ka edhe vende që e kanë mbyllur në tavolinë kampionatin. Me Francën (kampion PSG) dhe Holandën që e kanë mbyllur përfundimisht sezonin (por në Paris ata kanë planifikuar tashmë fillimin e sezonit tjetër për 22 gusht dhe janë duke pritur për ndeshjen para nga UEFA), është edhe Luksemburgu, Belgjika (kampion Brugge), Qipro dhe Skocia (kampion Celtic).

Përveç Italisë, Premier League po pret edhe dritën jeshile. Me 6 raste pozitive nga 748 mostrat e marra, një rikuperim duket i mundur rreth mesit të qershorit, si Italia, ku supozohet një rikthim në fushë për 14 qershor.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN