MENU
klinika

Përgjigjet mjekja

Më enjten këmbët. Çfarë duhet të bëj që t’i qetësoj?

15.05.2020 - 13:05

Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Më enjten këmbët. Çfarë duhet të bëj që t’i qetësoj?

Mjekja: Enjtjet zakonisht shkaktohen kur mblidhet një sasi e tëpërt e acidit urik. Ato kërkojnë kohë që të fillojnë të shkaktojnë ndonjë problem, prandaj shfaqet kryesisht tek të moshuarit. Ka disa pilula që mund të ndihmojnë në trajtimin e tyre, por ato janë të dëmshme për stomakun. Ne po ju paraqesim një ilaç natyral shumë të mirë për të luftuar këto të enjtura që shkaktojnë edhe dhimbje të mëdha ndonjëherë. Në fund do të mbeteni të kënaqur nga rezultatet.
Përbërësit:
1 ananas.
2 lugë gjelle me shafran Indie.
3 lugë gjelle me xhenxhefil pluhur.
1 rrënjë e freskët dhe e pastruar mirë xhenxhefili.
një filxhan kafeje me lëng qershie.
1 lugë gjelle me mjaltë (sipas dëshirës).
Përgatitja:
Së pari, ju duhet të qeroni ananasin me kujdes prej lëkurës, prijeni në copa të vogla dhe shtojeni në blender. Shtoni në të lëngun e qershisë, shafranin dhe xhenxhefilin. Përziejini mirë dhe vendoseni masën në frigorifer për 10 ditë. Pas kalimit të 10 ditëve, konsumoni çdo ditë përzierjen. Nëse doni një aromë të përmirësuar, shtoni pak mjaltë.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.