MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Më shqetësojnë gurëzat në veshka. Si të shpëtoj?

12.05.2020 - 13:09

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Më shqetësojnë gurëzat në veshka. Si të shpëtoj?

Mjeku: Gurëzat në veshka formojnë substanca të caktuara në urinën e një personi që bëhen shumë të përqendruara. Kjo rezulton në mineralet dhe në substancat e tjera në urinën e tyre duke u kristalizuar mbi sipërfaqet e brendshme të veshkave. Kjo recetë do të mundë t’ju ndihmojë. Një grusht majdanoz apo fletë koriandre; ujë.

Pritni majdanozin dhe koriandrën në pjesë të vogla dhe qitni në një tenxhere. Qitni ujë të pastër dhe zieni 10 minuta. Lini të ftohet, pastroni ujin dhe qiteni në një shishe të pastër. Mbajeni në frigorifer që të ftohet. Pini një gotë në ditë dhe shpejt do të vëreni dallimin. E gjithë kripa dhe helmet e tjera do të dalin nga veshkat tuaja nëpërmjet urinës.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.