MENU
klinika

Historia e Erës

Pas diabetit, goditjes në tru dhe sulmit në zemër, ajo po mëson…

23.05.2020 - 12:00

Era po shqyrtonte dokumentet në zyrën e saj, kur filloi dhimbja e kokës. Dhimbja u bë më e fortë dhe sytë u turbulluan, duke e bërë të vështirë për të lexuar. Ajo shpresonte se nuk do të kishte diçka.

Pas punës, Era atëherë 41 vjeç, shkoi në shtëpi me një dhimbje koke ende të tronditur. Kur vajza e saj adoleshente hyri në kuzhinë dhe bëri i një pyetje, Era i dha përgjigje të pakuptimta.

“Mami, ti tingëllon qesharake,” tha vajza dhe thirri ambulacën. Kur mbërritën mjekët , donin ta çonin Erën në spital sepse tensioni ishte jashtëzakonisht i lartë. “Unë nuk pranova të shkoj,” tha ajo. “Unë kisha shumë punë për të bërë”. Më vonë atë mbrëmje, burri i saj vuri re që ajo tërhiqte këmbën e majtë.

“Do shkojmë në spital,” i tha ai .

Mjekët thanë që ajo kishte një rrjedhje të ngadaltë në tru . Ajo kaloi tre javë në rehabilitimin e goditjes, duke filluar të flasë, të shëtiste dhe të kryejë detyra të tilla si mbyllja e butonit të një këmishë. Ajo mbërriti me një karrocë dhe u largua me një patericë. Mjekët e lidhën goditjen  me diabetin tip 2, për të cilin ajo ishte diagnostikuar kur ishte 35 vjeç dhe shtatzënë me djalin.

Në atë kohë, ajo fillimisht ndiqte urdhërat e mjekut, duke ndryshuar dietën  dhe duke vetë-administruar injeksione ditore të insulinës. Por pasi lindi djali, ajo u kthye ngadalë në zakonet e vjetra. “Unë po haja gjithçka që doja,” tha ajo. “Kam fituar shumë peshë. Mendova se medikamentet do të kujdeseshin për të.” Mjekja e përgjithshme i tha  që kishte rrezik të pësonte një goditje në tru. Por ajo e zvogëloi atë, duke i thënë vetes se ishte e re dhe “goditja është një gjë e largët “.

kolana e librave

Diabeti gjithashtu rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Vetëm disa javë pasi u kthyen në shtëpi nga rehabilitimi në goditje, Era ndjeu dhimbje të fortë në shpinë – “si një rrufe ” – në mes të natës. Burri e coi menjëherë në spital, ku mjekët i thanë që kishte një sulm në zemër dhe kishte nevojë për operacion për të zhbllokuar arteriet . Brenda disa orësh, iu nënshtrua operacionit për të sistemuar rrjedhën e gjakut në zemër.

Shërimi i saj ishte i ngadaltë dhe i dhimbshëm. “Unë isha mësuar të isha nën kontroll dhe befas duhej të varesha nga njerëzit për nevojat e mia themelore, vetëm për të dalë nga shtrati,” tha ajo. “Nuk mund të flija sepse kisha frikë se mos vdisja në gjumë.” Pas disa muajsh, nga kardiologu i saj erdhi një telefonatë “zgjimi”.

Që nga ai moment ajo filloi të mësonte veten me informacione shëndetësore. “Fillova të mësoja për veten, për diabetin, për shëndetin e zemrës dhe si të haja më mirë dhe të ushtrohem”, tha ajo. Era, tani 48 vjeç, po motivon të tjerët . Hipertensioni, një shkak kryesor për goditje në tru dhe sulm në zemër, prek më shumë se gjysmën e të rriturve ne të gjithë botën. “Më thyhet zemra të shoh kaq shumë gra që nuk kujdesen për veten , por unë e kuptoj sepse kam qenë dikur në vendin e tyre,” tha ajo. “Ne vishemi nga jashtë, por nuk kujdesemi për pjesën e brendshme.” “Pas goditjes dhe operacionit, ishte shumë e vështirë,” tha ajo. “Tani ne motivojmë njëri-tjetrin”.

Era e konsideron këtë një fitore.

“Kjo ka të bëjë me frymëzimin e njerëzve që të jenë të vetëdijshëm, të marrin pronësinë e trupit të tyre dhe të jetojnë shëndetshëm”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Si ndikojnë këta faktorë?

2 mënyra për të mbrojtur zemrën