MENU
klinika

Ja 8 produkte që do t'iu ndihmojnë ta largoni atë

Probleme me erën e keqe të djersës?

24.05.2020 - 09:40

Kur bëhet fjalë për djersitjen, ne gjithmonë ndihemi në turp sepse është diçka që na bën ne të jemi të papastër. Por a e kishit menduar ndonjëherë se ka disa ushqime që e shkaktojnë më shumë djersën dhe e bëjnë më të fortë atë.

Por ka edhe disa ushqime të tjera që reduktojnë erën e keqe të djersës dhe do të ju ndihmojnë të ndiheni shumë herë më mirë.

Sot do ju tregojmë listën e produkteve që duhet të konsumoni për të shmangur përgjithmonë djersën.

Vaj i arrës së kokosit

Vaj i arrës së kokosit është një nga produktet më efektive që mund të ndikojnë në trupin tuaj për të shmangur erën e keqe të djersës. Vetitë e saj antimikrobike kufizojnë rritjen e baktereve, ndërsa acid laurik në përbërjen e tij shkatërron erën e athët.

Limoni dhe çdo agrum tjetër është fantastik për të larguar erën e keqe

Ashtu si vaji i kokosit, edhe lëngu i limonit mund të kontrollojë frymën e keqe të shkaktuar nga bakteret e dëmshme. Nëse ju pini një gotë ujë me limon në mëngjes mund të ndihmojë në kontrollin e trupit tuaj. Një tjetër mundësi e thjeshtë për ta realizuar është të shtrydhësh një gjysmë limoni, dhe para se të futeni në dush fërkojeni pjesët e limonit nën sqetull.

Gruri

Lëng i grurit përmban një sasi të madhe proteinash, vitaminë C, B12, B6, acid folik. Për më tepër, ky është një antioksidant i fuqishëm natyror që bën të mundur largimin e erës së djersës nga trupi juaj. Në çfarë do lloj mënyrë që të ta konsumoni, gruri do ju ndihmojë të mos keni probleme me erën e keqe të djersës.

Majdanoz

kolana e librave

Majdanoz është një ndër bimët, që shërben si një ilaç popullor për trajtimin e erërave të pakëndshme të trupit. Është përmbajtja e lartë e klorofilit dhe aroma e saj e freskët që i japin një efekt pastrues për trupin. Majdanozi pastron trupin dhe lufton bakteret dhe erën e keqe të trupit.

Mente

Mentja ka veti shëruese. Përdorimi i këtij produkti zvogëlon numrin e impulseve të dërguara në gjëndrat e djersës që e bën trupin të lëshojë një sasi më të vogël të sekrecioneve. Mentja mund të konsumohen e freskët, e thatë ose si një vaj esencial si brenda dhe jashtë trupit.

Kanella

Nëse i shtoni ushqimit kanellë është një zakon shumë i mirë që nuk duhet ta lini pas dore. Kanella ka veti të njohura për të eliminuar erërat e pakëndshme që njerëzit përgjithësisht kanë me djersët dhe në gojë.

Çaj jeshil

Çaji jeshil përmban acide organike. Kjo është arsyeja pse, ashtu si i urtë, ka vetitë të luftojë erën e keqe të djersës së tepruar dhe parandalimin e rritjes së baktereve. Është e dobishme për këmbët, trupin dhe madje edhe gojën. Pini çaj jeshil çdo ditë për të marrë një rezultat më të mirë. Përveç zvogëlimit të djersitjes, ky çaj ka një efekt pozitiv në metabolizmin dhe është i dobishëm për ata që duan të qëndrojnë të shëndetshëm e të pastër.

Rozmarinë

Rozmarina është në gjendje të bllokojë rritjen e baktereve që shkaktojnë erë të pakëndshme. Ajo përmban klorofil dhe mentol që i japin trupit tuaj një aromë këndshme. Mungesa e zinkut në trup shkakton djersitje të tepruar, por duke qenë se rozmarina përmban zink kompensohet mungesa e këtij elementi kimik. Por ju gjithashtu mund përdorni edhe vajrat esencial të rozmarinës për lëkurën. Nëse dëshironi të shpëtoni njëherë e mirë nga era e keqe e djersës dritare.net ju sugjeron të mos neglizhoni këto produkte fantastike që do ju ndihmojnë të mbani aromë të këndshme.