MENU
klinika

Schiff: Nuk mund të blini asgjë me kripto

RT/ “Bitcoin, asgjë përveç një gënjeshtër!”

22.05.2020 - 10:53

Të apasionuarit pas kriptove e përshëndesin bitcoin si një alternative e monedhës fiat. Sidoqoftë, nuk është duke bërë atë që është krijuar për të bërë, pasi asgjë nuk mund të blihet me bitcoin ose ndonjë kriptocurrency tjetër, thotë kripto-skeptik Peter Schiff.

Schiff ishte duke iu përgjigjur një ndjekësi në Twitter i cili komentoi se bitcoin ishte një rrugëdalje nga kriza aktuale dhe një shans për të shmangur përdorimin e parave të gatshme.

“Pagesa me kripton është një mashtrim tregtie për të bërë më të lehtë për njerëzit të heqin qafe bitcoin e tyre dhe të blejnë ar,” tha Schiff. Drejtori i Përgjithshëm i Euro Pacific Capital shpjegoi se së pari është e nevojshme të shndërrohet bitcoin në dollarë, dhe vetëm atëherë diçka mund të blihet. “Eshtë gënjeshtër se ju mund të blini sende me bitcoin,” tha Schiff.

Një përkrahës i njohur i arit, Schiff tha kohët e fundit se “vetëm budallenjtë po zgjedhin bitcoin” mbi metalin e çmuar.

Ai shpesh ka qenë kritik ndaj kriptocurrency, duke njoftuar në janar se ai nuk mund të hynte në zotërimet e tij të bitcoin pasi portofoli i tij dixhital ndaloi së pranuari fjalëkalimin e tij. Duke vënë në dukje se nuk ishte “një tragjedi e madhe”, tregtari i aksioneve veteran tha: “E dija që të zotërosh bitcoin ishte një ide e keqe, thjesht nuk e kuptova kurrë se ishte kjo e keqe!”

/Përkthyer dhe përshtatur puer Konica.al nga RT

Transparenca në procedurat tenderuese

Automatizohen tenderët e vegjël dhe biletat ajrore

Dëmet e industrisë nxjerrëse në mjedis

Bizneset paguajnë pak për rehabilitimin

Furnizimi i tepërt do vazhdojë deri në fund të 2021

RT/ E vetmja gjë e sigurt për naftën, është pasiguria!

The Economist/ Çfarë i shqetëson ekspertët?

Çfarë po nxit rimëkëmbjen ekonomike të Kinës?