MENU
klinika

RT/ "Kriza e zhvillimit njerëzor"

Goditja e trefishtë e COVID-19- shëndeti, arsimi dhe të ardhurat

24.05.2020 - 14:22

Një raport i Programit të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) thotë se pandemia koronavirus është “duke lëshuar një krizë të zhvillimit njerëzor”, me rënie në fushat themelore të standardeve të jetesës që pritet të ndjehen në të gjithë botën.

Një masë e kombinuar e arsimit, shëndetit dhe standardeve të jetës në botë, zhvillimi global i njeriut është në ritmin e rënies këtë vit për herë të parë që nga koncepti u zhvillua nga UNDP në 1990.

Sipas raportit, të ardhurat globale për frymë pritet të bien katër përqind në vitin 2020, ndërsa Banka Botërore ka paralajmëruar shpërthimin e koronavirusit mund të shtyjë deri në 60 milion njerëz në varfëri ekstreme.

UNDP përmendi gjithashtu parashikimet e Organizatës Ndërkombëtare të Punës se gjysma e të gjithë personave që punojnë mund të humbnin punën e tyre gjatë disa muajve të ardhshëm, me virusin që mendohet se i kushton ekonomisë globale sa 10 trilion dollarë. Programi Botëror i Ushqimit tha se 265 milion njerëz do të përballen me nivele krize të urisë në mungesë të veprimit të drejtpërdrejtë.

konica ekonomiakonica ekonomia mobile

“Për pjesë të mëdha të globit, pandemia do të lërë plagë të thella, të thella,” tha Achim Steiner, administratori i UNDP. “Pa mbështetje nga bashkësia ndërkombëtare, ne rrezikojmë një përmbysje masive të fitimeve të bëra gjatë dy dekadave të fundit, dhe një gjeneratë e tërë e humbur, nëse jo në jetë, atëherë në të drejta, mundësi dhe dinjitet,” shtoi ai.

Vendet në zhvillim dhe ato në gjendje krize u parashikua të vuanin më së shumti, së bashku me ata tashmë të prekur.

“Bota ka parë shumë kriza gjatë 30 viteve të kaluara, përfshirë Krizën Globale Financiare të 2007-09. Secili e ka goditur me vështirësi zhvillimin njerëzor, por, përgjithësisht, fitimet e zhvilluara të llogaritura botërisht nga viti në vit, “tha Shtajner, duke shtuar: “Covid-19 – me goditjen e tij të trefishtë në shëndet, arsim dhe të ardhura – mund të ndryshojë këtë trend.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Lufta me Covid-19/ Këshilltarët ekonomikë

“Gjermania drejt recesionit më të thellë që nga viti 2009”

BBC/ Gjendja e bizneseve në Kinë

“Fabrika e botës” e mbyllur me kyç