MENU
klinika

Si do të ndikojë fondi i shpëtimit?

Sa herë që ndonjë lider evropian ankohet për BE-në, përdor Kinën

24.05.2020 - 14:01

Një paketë rigjenerimi gjysmë-trilionë euro mund të ndihmojë Bashkimin Evropian të kundërshtojë ndikimin kinez, si dhe t’i shërbejë qëllimit të tij kryesor për të ndihmuar ekonominë të rimëkëmbet nga dëmet e shkaktuara nga Covid-19, thonë analistët.

Plani, i propozuar nga Presidenti Francez Emmanuel Macron dhe Kancelarja Gjermane Angela Merkel, ka për qëllim të zgjidhë krizën e shkaktuar nga pandemia, e cila ka vrarë më shumë se 150,000 evropianë dhe ka shkatërruar ekonomitë e 27 vendeve anëtare të BE-së.

Plani do të mbledhë 500 miliardë dollarë (548 miliardë dollarë amerikanë) për të mbështetur sektorët e goditur nga ekonomia, dhe gjithashtu do të rrisë aftësinë e Evropës për të prodhuar pajisje mjekësore, për të cilat mbështetet shumë tek Kina.

Plani i rimëkëmbjes kërkon që BE të “ulë varësinë” nga furnizuesit e jashtëm të pajisjeve mjekësore, të arrijë “sovranitetin strategjik shëndetësor” dhe madje të përshpejtojë kontrollimin e investimeve të huaja.

“Fondet e shpëtimit të propozuar nga Merkel dhe Macron janë mjaft të rëndësishme edhe gjeopolitikisht,” tha Frans-Paul van der Putten, studiues në qendrën e mendimit Hollandez Clingendael.

“Masat si këto, që synojnë rimëkëmbjen ekonomike dhe shfaqjen e solidaritetit, por edhe bashkëpunimin midis Francës dhe Gjermanisë, janë thelbësore që BE të zgjidhë dobësitë e saj strategjike, dhe të jetë në një pozitë më të fortë kur merret me Kinën si një fuqi globale”, tha ai.

Vendet në veriun e Evropës, siç është Gjermania, kanë një vështrim pak më të zymtë se shtetet mesdhetare si Greqia, Italia apo Spanja.

Vlerësimet më të fundit të BE parashikojnë se ekonomia e Italisë do të zvogëlohet me 9.5 përqind këtë vit, ndërsa analistë të tjerë vlerësojnë se ekonomia gjermane do të bjerë përsëri me 6.6 përqind. Italia, një nga vendet më të prekur nga virusi, është bërë një fushë beteje kryesore për Brukselin për të kundërshtuar përpjekjet e Kinës.

Më shumë se 32,000 italianë kanë vdekur nga Covid-19.

Në mars, kur shpërthimi ishte në kulmin e tij në vend, Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio, një anëtar i Lëvizjes me Pesë Yje, zemëroi Brukselin duke lavdëruar Kinën që ishte vendi i parë që dërgoi maska ​​dhe ndihma të tjera.

kolana e librave

Në një artikull për gazetën Il Fatto Quotidiano muajin e kaluar, parlamentari Alessandro Di Battista shpërtheu kundër BE-së, për mungesën e ndërhyrjes ekonomike në krahasim me paketat e reagimit masiv të Shteteve të Bashkuara, Kinës dhe Britanisë.

Artikulli, i shkruar përpara se të zbulohej propozimi franko-gjerman, gjithashtu vlerësoi reagimin e Kinës ndaj krizës, duke argumentuar se Roma duhet të vendosë “marrëdhënien e saj të privilegjuar” me Pekinin në tryezë kur merrej me Bashkimin Evropian.

Italianët tani e shohin Kinën si një nga miqtë më të mëdhenj për vendin e tyre, ndërsa Franca dhe Gjermania konsiderohen si “armiq”, sipas një sondazhi muajin e kaluar nga firma italiane SWG.

“Çdo herë që një lider evropian dëshiron të ankohet, dhe ndoshta të trondisë Komisionin Evropian dhe Këshillin për kontribute më të mëdha, do të përdorë Kinën,” tha François Godement, këshilltar i vjetër për Azinë në Institut Montaigne në Paris.

“Nisma e tanishme franko-gjermane mund të ndihmojë në kthimin e disa njerëzve dhe t’i ndihmojë ata të mendojnë se si BE është e nevojshme dhe po ndihmon,” tha Lucrezia Poggetti, një studiuese në Instituti Mercator për Studime të Kinës në Berlin.

Presidenti serb Aleksandar Vucic, vendi i të cilit është i përfshirë në procesin e pranimit në BE, puthi flamurin kinez, kur përshëndeti një ekip mjekësor kinez në mars dhe e përshkroi solidaritetin evropian si një “përrallë”.

Sidoqoftë, “diplomacia e maskave” e Kinës mund të mos e ketë përmirësuar qëndrimin e saj në të gjithë kontinentin pas një seri ankesash për pajisje mjekësore nën standarde në vende të tilla si Holanda, Spanja dhe Finlanda.

Një studieues paralajmëroi gjithashtu se marrëdhëniet e Kinës me BE-në do të vuanin nëse disa politikanë evropianë përpiqeshin të përdorin lidhjet e tyre të ngushta me Pekinin kundër Brukselit.

Përkthyer dhe përshtatur nga South China Morning Post/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Ushtria do të jetë plotësim i NATO-s"

Edhe Merkel kërkon krijimin e një ushtrie evropiane