MENU
klinika

Flasin ekspertët

Si ka ndikuar pandemia në problemet e gjumit?

28.05.2020 - 13:48

Nëse ankthi dhe frika për COVID-19 po ju mbajnë zgjuar, mundohuni të qëndroni  të sigurt: Adoptimi i disa zakoneve të thjeshta për t’u ndjekur do t’ju ndihmojë të bëni  një gjumë të mirë gjatë natës.

“Tani më shumë se kurrë, ne duhet të flemë mirë,” tha Dr. Amy Guralnick, pulmonologe në Loyola Medicine në agoikago. “Gjumi mund të ndihmojë sistemin imunitar të funksionojë në maksimum. Të bësh një gjumë të mirë të natës gjithashtu na ndihmon të mendojmë qartë dhe të zgjidhim më mirë problemet.” Dhe, shtoi ajo, shumë pak gjumë mund të çojë në depresion, ankth dhe gjendje të tjera të shëndetit mendor.

Atëherë, çfarë mund të bëni për të fjetur më shumë – dhe më mirë? Bëni një orar të gjumit dhe ndiqni një rutinë, këshilloi Guralnick. “Të kesh një kohë të rregullt është pjesa më e rëndësishme ,” tha ajo.

kolana e librave

Në orët para gjumit, shmangni shikimin e ndonjë teknologjie me një dritë , sugjeroi ajo. Kjo përfshin një telefon, tabletë ose një kompjuter. Ja pse: “Truri mendon se drita që vjen nga ato është drita e ditës dhe kjo do të shtypë lëshimin e një hormoni të quajtur melatonin i cili ju ndihmon të flini”, shpjegoi Guralnick. Nëse vuani nga stresi ose ankthi, mendoni të shkruani shqetësimet në një ditar. Por e lëmë mënjanë para gjumit, tha ajo.

Shtrati duhet të përdoret vetëm për gjumë dhe intimitet. “Shtrati nuk është për të ngrënë, për të punuar ose për të lexuar ose për asgjë tjetër,” tha Guralnick.

Nëse nuk mund të bini në gjumë brenda 20 minutave, ngrihuni. Bëni diçka të mërzitshme, rekomandoi ajo dhe kthehuni në shtrat vetëm kur jeni gati për  gjumë – jo vetëm i mërzitur. Shmangni “dremitjen”, tha Guralnick. Nëse duhet ta bëni, flini pak herët gjatë ditës dhe jo më shumë se 20 minuta. Është  gjithashtu e rëndësishme të jesh aktiv, tha ajo. Aktiviteti fizik do të ndihmojë trupin të ndjeheni të lodhur dhe do t’ju ndihmojnë të bini në gjumë. Shmangni si kafeinën ashtu edhe alkoolin, gjë që mund ta vështirësojë tretjen.

“Edhe çokollata dhe soda portokalli kanë kafeinën”, tha Guralnick. “Dhe alkooli gjithashtu mund të ‘fragmentojë’ gjumin, kështu që përpiquni të shmangni pirjen e alkoolit para gjumit.”