MENU
klinika

Shkëputja e marrëdhënieve me OBSH-në

‘Sinjal i gabuar në kohë të gabuar’, Evropa kritikon Trump

31.05.2020 - 13:29

Bashkimi Evropian u kërkoi Shteteve të Bashkuara të shtunën të rishqyrtojnë vendimin e saj për të ndërprerë lidhjet me Organizatën Botërore të Shëndetit në lidhje me trajtimin e saj të pandemisë koronavirus.

“Përballë këtij kërcënimi global, tani është koha për bashkëpunim dhe zgjidhje të përbashkëta. Veprimet që dobësojnë rezultatet ndërkombëtare duhet të shmangen”, tha në një deklaratë Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe Josep Borrell, diplomati më i lartë i BE.

“Në këtë kontekst, ne i bëjmë thirrje SHBA të rishqyrtojë vendimin”, thanë ata një ditë pasi Presidenti Donald Trump njoftoi masën, duke akuzuar agjencinë e SHBA-së se po bëhej një kukull e Kinës.

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas gjithashtu dënoi këtë veprim dhe premtoi bisedime intensive me Uashingtonin për këtë çështje.

Vendimi është “sinjal i gabuar në kohën e gabuar,” tha Maas për grupin gjerman të mediave Funke.

BE ka drejtuar thirrje për një rishikim të përgjigjes ndërkombëtare ndaj pandemisë koronavirus, përfshirë performancën e agjencisë amerikane.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, i cili ka mbrojtur agjencinë kundër kritikave të ashpra nga Trump, ka premtuar një rishikim të performancës së tij pas lehtësive të pandemisë.

Trump muajin e kaluar ndaloi fondet për organizatën me 194 anëtarë, pastaj në një letër të 18 majit i dha OBSH-së 30 ditë të angazhohej për reformat.

Përkthyer dhe përshtatur nga Reuters/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Informacionet nga shërbimet sekrete

A është Kina fajtore për koronavirusin?

Agjencia amerikane e inteligjencës i jep fund teorive konspirative

A është krijuar në një laborator kinez virusi Covid-19?