MENU
klinika

Përmirësim në marrëdhëniet me BE-në?

Strategjia funksionoi? Tani të gjithë po falënderojnë Turqinë

05.05.2020 - 15:35

Presidentja e Komisionit Evropian falënderoi presidentin e Turqisë për pjesëmarrjen dhe kontributin në konferencën ndërkombëtare të përgjigjes globale për koronavirusin.

Në një postim në Twitter, Ursula von der Leyen falënderoi të gjithë liderët e vendeve për pjesëmarrjen në konferencën ndërkombëtare të organizuar nga Komisioni Evropian që synonte të mblidhtte 7,5 miliardë euro (8 miliardë dollarë) për diagnostikimin, trajtimin dhe vaksinat.

Von der Leyen shkroi në Twitter: “Faleminderit për përkrahjen!”

Erdogan kishte shprehur rëndësinë e krijimit të një vaksine për të gjithë në mesazhin e tij video në konferencë.

“Eshtë jashtëzakonisht e rëndësishme të garantohet një vaksinë që do të prodhohet dhe të zbatohet parimi ‘askush nuk duhet të lihet pas’. Ne do t’i shqyrtojmë të gjitha këto çështje kur të përcaktojmë kontributin tonë financiar në përpjekjet për zhvillimin e vaksinave. Ne do ta shpallim shumën pas vlerësimeve deri më 23 maj, “tha ai.

BE si një organizatë ndërkombëtare ofroi një miliardë euro (1.09 miliardë dollarë) për kauzën, ndërsa shtetet e saj anëtare gjithashtu kontribuan.

Dy donatorët më të mëdhenj evropianë ishin Franca dhe Gjermania, me respektivisht 500 milion € (546 milion dollarë) dhe 525 milion € (547 milion dollarë). Kina ofroi gjithashtu 50 milion dollarë, Japoninë 830 milion dollarë dhe Kanadaja 600 milion dollarë.

Që nga fillimi i shpërthimit global të koronavirusit, Turqia ka dërguar ndihmë për 55 vende, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Kinën, Pakistanin, Izraelin dhe Palestinën, si dhe disa kombe të Ballkanit dhe shteteve afrikane. Nga njëra anë, ajo është pjesë e një narrative të krijuar me kujdes për një audiencë vendase, duke përcjellë idenë se Turqia ka trajtuar me kujdes krizën.

Nga ana tjetër, është gjithashtu një program i diplomacisë që synon të qetësojë tensionet ndërkombëtare dhe forcojë marrëdhëniet e jashtme, veçanërisht me perëndimin.

“Kjo vjen në një kohë kur prestigji ndërkombëtar i Turqisë është shumë i ulët dhe gjithashtu qëndrimi i publikut të ndryshëm në të gjithë botën ndaj Turqisë është gjithashtu shumë negativ,” tha Ozgur Unluhisarcikli, drejtor i zyrës së Ankarasë në Fondacionin gjerman Marshall. “Pra, kjo është një iniciativë e diplomacisë publike që synon të përmirësojë opinionin publik për Turqinë në mbarë botën.”

Marrëdhëniet e Ankarasë me Perëndimin, veçanërisht me aleatët e saj në NATO, kanë qenë në krizë në vitet e fundit.

Që nga shfaqja e parë në Wuhan, Kinë dhjetorin e kaluar, koronavirusi, i njohur zyrtarisht si COVID-19, është përhapur në të paktën 187 vende dhe rajone, me SHBA-në dhe Evropën më të prekurat.

Më shumë se 3.58 milion raste janë raportuar në të gjithë botën, me numrin e vdekjeve që tejkalojnë 251.500 dhe më shumë se 1.16 milion të shëruar, sipas të dhënave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins në SHBA.

Burimi: Anadoly Agency, Financial Times, Daily Sabah/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ja ç'thuhej në memorandumin e tij presidencial

Erdogan kishte folur për një pandemi një vit më parë…