MENU
klinika

Presidenca e BE-së

A do ta zgjidhë Gjermania konfliktin SHBA-Kinë?

01.06.2020 - 14:53

Gjermania nuk dëshiron që tensionet e tregtisë midis SHBA-së dhe Kinës të qetësohen, ka thënë Ministri i Jashtëm Heiko Maas. Gjermania merr presidencën e rradhës të Bashkimit Evropian muajin e ardhshëm.

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas ka thënë se kombi dëshiron të ndihmojë në zgjidhjen e tensioneve midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës kur të marrë presidencën e Bashkimit Evropian për gjysmën e dytë të këtij viti.

Në një intervistë me grupin e mediave Funke, një rrjet gjerman i gazetave, Maas tha se bota nuk mund të ndahet midis dy sfera interesash.

“Ne Evropianët posaçërisht nuk mund të kemi interes që interesat midis Kinës dhe SHBA të kundërshtojnë njëra-tjetrën,” tha Maas në intervistën e publikuar të hënën.

Të dy vendet kanë qenë në kundërshtim me tërësinë e presidencës së Donald Trump.

Udhëheqësi amerikan ka zhvilluar një luftë tregtare me Kinën dhe i ka fajësuar kinezët për pandeminë koronavirus.

Javën e kaluar, administrata Trump njoftoi se po rishqyrtonte statusin e veçantë tregtar dhe financiar të Hong Kongut, duke thënë se nuk ishte më gjysmë-autonom nga kontinenti kinez. Kjo deklaratë erdhi pasi Kina propozoi një ligj të sigurisë në Hong Kong që synon të ndalojë shkëputjen, shkatërrimin dhe ndërhyrjen e huaj.

Maas tha se Gjermania do të përballet me sfida kur të marrë presidencën e rradhës të BE më 1 korrik.

Ministri i jashtëm gjerman tha që një samit BE-Kinë në shtator do të mbahet ashtu siç ishte planifikuar.

“Ka shumë tema të rëndësishme që duhet të diskutojmë me Kinën,” tha Maas.

Ai shtoi se BE synon të marrë një angazhim nga Pekini për “qëllime ambicioze klimatike dhe konkurrencë të ndershme globale”.

Përkthyer dhe përshtatur nga Deutsche Welle/ konica.al