MENU
klinika

Si të mos mjaftonte koronavirusi...

Ditët “e zeza” të Macron nuk kanë fund…

23.06.2020 - 13:54

Këtë javë është raundi i dytë i zgjedhjeve lokale në Francë, dhe partia e presidentit Emmanuel Macron nuk duket aspak mire sipas sondazheve.

Çfarë do të ndodhë ditën e diel?

Është raundi i zgjedhjeve komunale në të gjithë Francën. Ashtu si zgjedhjet presidenciale, zgjedhjet lokale në Francë ndjekin një proces votimi të tillë. Raundi i parë ishte në 15 Mars por i dyti u shty për shkak të koronavirusit.

Raundi i dytë i planifikuar zhvillohet të dielën, 28 Qershor.

Zgjedhjet do të zgjedhin zyrtarët lokalë, nga kryetarët e fshatrave deri në punët e larta si kryetarët e bashkive të Parisit dhe Marsejës. Në shumë vende më të vogla kandidatët u zgjodhën plotësisht në raundin e parë, por të dielën qytetet më të mëdha do të zhvillojnë raundin e dytë të votimit.

Pse është e keqe kjo për Macron?

Sepse partia e tij pritet të ketë rezultate aspak të mira.

Zgjedhjet lokale nuk prekin drejtpërdrejt qeverinë ose presidentin, por humbjet e mëdha të partisë së presidentit sigurisht që do të dobësojnë pozicionin e tij.

Qëllimi i partisë është që të ketë 10,000 këshilltarë bashkiak.

Pse nuk po votojnë njerëzit për ta?

LREM është një parti e re, e themeluar nga Macron një vit para fitores së tij presidenciale në 2017, kështu që nuk ka të njëjtin popullaritet si partitë më të vjetra si Partie Socialiste ose Les Republaines.

Edhe kryeministri Edouard Philippe, popullariteti i të cilit është rritur në dorën e tij të perceptuar gjatë shpërthimit të Covid-19, përballet me një luftë të ngushtë për të rifituar vendin e kryetarit të tij në portin e Le Havre.

Mund të mos jetë rastësi që Philippe ka refuzuar të bëhet një anëtar i LREM-së, pasi la Republikanët e krahut të djathtë për t’u bërë kreu i qeverisë.

Pra, sa të rëndësishme janë këto zgjedhje për Macron?

Rezultati nuk ndikon drejtpërdrejt në punën e qeverisë së Macron, por do të shihet gjerësisht si një çështje besimi.

Sidoqoftë, vetë Macron jep përshtypjen se nuk shqetësohet nga rezultati.

Çfarë ndodh më pas?

Një lloj riorganizimi i kabinetit qeveritar pritet.

Cilado qoftë rezultati, analistët presin që Macron të kërkojë unitetin përballë sfidave marramendëse të koronavirusit të Francës.

Zyra e tij ka thënë tashmë se një “përgjigje e parë” do të shpallet në 29 qershor.

Grupimi u formua si përgjigje ndaj kërkesave për më shumë “demokraci të drejtpërdrejtë” në vazhdën e protestave të jelekëverdhëve, dhe janë shfaqur thirrje që Macron të zhvillojë një referendum mbi propozimet.

Përkthyer dhe përshtatur nga France 24/ Konica.al