MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Kam shumë zbokth dhe s’po gjej një mënyrë për të shpëtuar

10.06.2020 - 09:16

Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Pershendetje doktorr un kam kroj ne koke dhe nese i pastroj floket e i thaj kom kroj ne koke zbokth nuk kom shum amo me shkundet zbokthi .

Mjeku: Zbokthi dhe kruarja mund të shkaktohen nga një numër shkaktarësh, duke përfshirë lëkurën e thatë, ndjeshmërinë ndaj produkteve të flokëve dhe sëmundjet e lëkurës të tilla si dermatiti seborrheik ose ekzema.

Po ashtu, prania e infeksionit me kërpudha mund të shkaktojë këto gjendje. Kjo mund të shkaktohet nga stresi, hormonet, shumë vaj në lëkurën e kokës ose probleme me sistemin imunitar. Zbokthi dhe kruarja shpesh mund të jenë gjendje kronike, por mund të kontrollohen me trajtimin e duhur. Së pari, provoni shamponimin me një shampo normale, masazhoni lëkurën e kokës mirë, dhe pastaj shpërlani mirë.

Larja e kujdesshme e zvogëlon vajin dhe parandalon ngritjen e qelizave të lëkurës së vdekur. Nëse kjo nuk arrin të ndihmojë, shamponët e veçantë kundër zbokthit zakonisht janë të dobishme.

Udhëzimet për përdorim varen nga shampo specifike e përdorur. Disa përdoren në baza ditore, ndërsa të tjera përdoren vetëm një herë ose dy herë në javë. Nëse këto masa nuk janë të suksesshme në sigurimin e disa përmirësimeve pas 2 javësh, ose nëse gjendja përkeqësohet, duhet të konsideroni vizitën e mjekut.

Një mjek mund të përshkruajë një locion kortikosteroid që do të aplikohet në kokë.

Asnjëherë mos përdorni kortikosteroide për një kohë të gjatë pa këshilla nga një mjek. Ata mund të hollojnë lëkurën dhe të shkaktojnë efekte të tjera anësore.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN