MENU
klinika

"Receta e mamit"

Kek dietik me bazë tërshëren

06.06.2020 - 10:20

INGREDIENTËT

 • 10 lugë tërshërë
 • Gjysëm gote kos grek
 • 1 hurmë arabie
 • 1 fik i thatë
 • 1 lugë gjelle kakao
 • 150 gr qiqra te ziera
 • Gjysëm banane
 • 1 lugë gjelle gjalpë kikiriku
 • 1 lugë gjelle mjaltë

UDHËZIMET

 1. Në një blendër hidhni tërshërën, fikun,hurmën dhe kakaon dhe frulojini deri sa të bëhen një masë e njëtrajtshme.
 2. Masën hidheni në enën ku doni të bëni ëmbëlsirën.
 3. Në blendër hidhni qiqrat, bananen, mjaltin, gjalpin e kikirikut dhe i grini derisa të krijohet masa dhe i shtoni kosin.
 4. Hidheni masën sipër shtresës së parë dhe futeni në ngrirje për 30 minuta.
 5. Para se ta shërbeni dekorojeni me cokollatë të shkrirë.