MENU
klinika

Shifra alarmante në Kosovë

Ndërrojnë jetë në pak orë 3 pacientë me koronavirus

27.06.2020 - 11:02

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë nga infektimi me koronaivrus kanë ndërruar jetë edhe tre persona. Dy prej viktimave, sipas Klinikës Infektive, janë nga komuna e Prizrenit. Bëhet fjalë për një 78 dhe 57 vjecar.

Numri i viktimave në Kosovë nga Covid-19 ka shkuar në 47.

Njoftimi i plotë:

Bazuar në raportin e datës 27.06.2020, në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare, janë të hospitalizuar 97 raste Covid -19 pozitiv.

45 raste janë duke u trajtuar në reparte me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive.

Në repartin e Mjekimit Intensiv janë duke u trajtuar 5 raste, 2 raste janë në gjendje të rëndë duke u trajtuar me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive, si dhe 3 raste janë në gjendje kritike me frymëmarrje të asistuar me respiratorë.

Mbrëmë në Klinikën Infektive ka ndërruar jetë pacienti J. N. 1963 nga komuna e Prizrenit, si dhe sot në orët e hershme të mëngjesit ka ndërruar jetë pacienti R. B. 1942 nga komuna e Prizrenit, të cilët përveç infeksionit me Covid -19 kishin edhe sëmundje shoqëruese.

Sot, në orën 08:15, ka vdekur pacienti me inicialet D.N, viti i lindjes 1949 nga Suhareka.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ç'po ndodh nga Shqipëria në Kroaci dhe Greqi?

DW bën bilancin/ “Ballkani në kthetrat e Coronës!”

Numri i viktimave, të infektuar e të shëruar deri më sot

Bilanci i koronavirusit në Kosovë

Numri i të prekurve, viktimave dhe të i shëruarve

Bilanci i COVID-19 në Kosovë