MENU
klinika

RT/ "Herët për të hapur shampanjë"

Orteku i falimentimeve kërcënon të zhdukë përgjithmonë disa punë

06.06.2020 - 16:51

Ndërsa shkalla e papunësisë në SHBA ra pak nga niveli i prillit, mund të jetë shumë herët për të hapur shampanjë pasi rritja e falimentimeve të bizneseve ende kërcënon të trondisë tregun e punës, tregon Boom Bust i RT.

Shifrat e publikuara të Premten treguan se SHBA rimori rreth 2.5 milion punë, duke befasuar analistët që prisnin një zhytje tjetër dramatike. Numrat e vendeve të punës kanë dërguar më shumë aksione amerikane, me mbylljen e Dow Jones mbi 800 pikë lart.

Megjithë zhvillimin pozitiv që vjen në mes të lehtësimeve të kufizimeve të koronavirusit, numri i ndërmarrjeve që po rriten është akoma në rritje dhe mund të shënojë një rekord të ri këtë vit. Do të jetë një goditje e madhe për të gjithë ekonominë amerikane, pasi shumë punë të përhershme mund të zhduken, beson vetë Insajderi i Rezervës Federale Danielle DiMartino Boot.

konica ekonomiakonica ekonomia mobile

“Ndërsa filloni të shihni falimentime, ato do të rrjedhin jo në humbje të përkohshme pune, por në humbje të përhershme të punës”, tha ajo për RT’s Boom Bust. “Kjo do të jetë dëmi i gjatë që ne shohim pasi të dalim nga kjo krizë.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Gafat e Bankës Qendrore Evropiane

A është ky fundi për euron?

Tregu nuk po i përgjigjet uljes historike të prodhimit

RT/ Ari i zi ‘nuk do shohi dritë’ para qershorit


Të diplomuarit në zanate ndëshkohen nga...

Përse nuk gjendet punë në Shqipëri?

Mbikëqyrja e tregjeve

Autoriteti kroat mbështet AMF

RT/ Ky muaj do të zbulojë shumë!

Nafta/ Rusia po pret një vendim nga OPEC+

Edhe nëse pandemia mbahet nën kontroll

Ekonomia do të kërkojë 5 vite të rikuperohet!