MENU
klinika

Më 30 gusht

Pas Serbisë, Mali i Zi planifikon zgjedhjet

21.06.2020 - 07:09

Mali i Zi po planifikon zhvillimin e zgjedhjeve parlamentare dhe lokale në disa komuna në datën 30 gusht, njoftoi presidenti, Milo Djukanovic.

Djukanovic dhe partia e tij, DPS kanë qeverisur ish-republikën Jugosllave pa ndërprerje, që kur u prezantua demokracia shumëpartiake në vitin 1989.

Në zgjedhjet e fundit, të mbajtura në tetor 2016, DPS fitoi 35 nga 81 vendet. Djukanovic akuzoi se kishte ndodhur një përpjekje për grusht shteti.

Një vit më pas, Mali i Zi u bashkua me NATO-n, duke përfunduar refuzimin e aleancave me Serbinë dhe Rusinë.

Për të udhëtuar drejt shtetit fqinjë do të duhet…

Mali i Zi vendos edhe Shqipërinë në listën e “verdhë”

Ja sa u regjistruan brenda 24 orëve!

Mali i Zi regjistron rekord infektimesh

Do të dalin me një listë të përbashkët

Edhe shqiptarët e Malit të Zi bëhen bashkë në zgjedhje

Me më pak se 2 mijë raste/ Ja masat!

Mali i Zi shpall sërish epideminë e koronavirusit

Mekanizmi për ndihmë humanitare

BE, 65.000 maska për katër vendet e Ballkanit

Hap kapitullin e fundit të negociatave

Mali i Zi një hap larg anëtarësimit në BE