MENU
klinika

A është ai i përshtatshëm për atë karrige?

“Pasardhësi i Merkelit” e bëri një gabim që tani!

19.06.2020 - 14:58

Armin Laschet është kryeministri i shtetit më të populluar të Gjermanisë në North Rhine-Westphalia, ku më shumë se 700 njerëz kanë rezultuar pozitivë me COVID-19.

I pyetur të mërkurën se çfarë tregon shpërthimi i ri në lidhje me heqjen e kufizimeve, Laschet u përgjigj: “Nuk thotë asgjë në lidhje me këtë, sepse rumunët dhe bullgarët hynë atje dhe sollën virusin”.

Ai më vonë u përpoq të thoshte se ai thjesht theksoi rreziqet e udhëtimit ndërkombëtar dhe ishte e papranueshme “të fajësosh njerëzit nisur nga origjina për virusin”.

Ai ka marrë pa fund kritika, edhe nga Ministri i Jashtëm Heiko Maas, i cili ishte duke vizituar Sofjen të enjten, dhe tha se Lachet duhet të kërkonte falje.

Armin Laschet founds “Corona Expert Council” | Web24 News

Homologia bullgare e Maas, Ekaterina Zaharieva gjithashtu i quajti komentet “të papranueshme”.

“Virusi nuk i njeh kufijtë. Bullgarët kontribuojnë shumë në ekonominë e Rhein-Westfalës së Veriut, “tha ajo.

Për Lars Klingbeil, sekretar i përgjithshëm i Social Demokratëve, partnerë të rinj në qeverinë e koalicionit të Merkel, komentet ishin “skandaloze” dhe duhet të ishin fundi i ambicieve politike të Laschet.

“Kushdo që argumenton në këtë mënyrë, nuk është i përshtatshëm të kandidojë për kancelar, dhe sigurisht nuk është i përshtatshëm për të qenë kancelar,” i tha ai Bild Live.

Partia konservatore CDU e Merkel është vendosur të zgjedhë një drejtues të ri në fund të vitit 2020.

CDU politicians Merz and Laschet announce their bids to lead ...

Laschet është një kandidat kryesor, pasi hodhi kandidaturën kur pasardhësja më e mundshme e kancelares Annegret Kramp-Karrenbauer u tërhoq në fillim të këtij viti.

Konkurrent i tij është Friedrich Merz.

Fituesi do të udhëheqë bllokun e djathtë të qendrës së CDU-CSU të Merkel pas zgjedhjeve të përgjithshme në vjeshtën e vitit të ardhshëm.

Por një sfidë tjetër për postin e kancelarit mund të vijë nga partia e motrës bavareze CDU, CSU, udhëheqësi i së cilës Markus Soeder shihet si një kandidat favorit.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Times/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Gjermania, qendra e Bashkimit Europian"

Evropa në duart e pasardhësve të Merkelit…

Joschka Fischer/ Project Syndicate

Lamtumira e Angela Merkelit