MENU
klinika

Ja si ta përgatisni dhe ju!

Receta tradicionale e përdorur nga të gjithë që shëron çdo sëmundje

03.06.2020 - 09:59

Qarkullimi i dobët i gjakut, dhimbja e kokës, marramendja apo problemet me kujtesën janë disa nga shqetësimet më të mëdha të njerëzve në ditët e sotme. Medikamentet janë efektive përkohësisht, por efektet anësore të tyre janë të mëdha. Kështu, në këto kushte është më mirë që të mbështeteni te mjekësia popullore, e lirë dhe pa efekte anësore.

Ka një recetë të vjetër që lufton të gjitha sëmundjet e përmendura më sipër. Është e bazuar të boronicat dhe manaferrat. Vlen për t’u theksuar fakti se mund të përdoret edhe nga njerëzit që kanë probleme me zemrën. Ju duhet ta provoni këtë ilaç edhe si një zgjidhje të mundshme për të gjitha sëmundjet akute dhe kronike të stomakut dhe zorrëve. Vera, që është edhe pjesë përbërëse e recetës ndihmon në nxitjen e oreksit.

Përbërësit:

kolana e librave

Udhëzime:
Lani fillimisht boronicat dhe manaferrat dhe vendosini në një kavanoz të madh. Hidhni verën derisa t’i mbuloni. Vendosini në frigorifer për 48 orë. Më pas hidhni rakinë, mjaltin dhe sheqerin dhe përziejini mirë. Lëreni mënjanë për 7 ditë. Më pas është gati për t’u përdorur.

Pini 4 lugë gjelle nga lëngu në mëngjes dhe në mbrëmje. Bëjeni këtë 3 ditë rresht dhe më pas 2 ditë pushim. Përdoreni derisa ta mbaroni përzierjen.