MENU
klinika

Por për sa kohë?

RT/ OPEC + i thotë sërish ‘PO’ frenimit të prodhimit të naftës

06.06.2020 - 15:10

Anëtarët e Organizatës së Vendeve eksportuese të naftës (OPEC) dhe prodhuesit aleatë të naftës të udhëhequr nga Rusia kanë vendosur të zgjasin frenat prodhuese masive përtej dy muajve të rënë dakord fillimisht.

Të 13 anëtarët e aleancës së naftës dhe 10 shtete jo-OPEC mbajtën një takim në internet të Shtunën për të vendosur fatin e shkurtimeve, aktualisht në 9.7 milion fuçi në ditë (bpd). Delegatët thanë se të gjitha palët kanë rënë dakord të zgjasin shkurtimet për një muaj tjetër deri në fund të korrikut, sipas Bloomberg. Konferenca ishte ende në zhvillim e sipër kur doli raporti.

Sipas planit fillestar të bllokuar në prill, kufijtë e rekordeve u vendosën të qëndrojnë në vend në maj dhe qershor përpara se të binin në 7.7 bpd nga korriku.

konica ekonomiakonica ekonomia mobile

Jo të gjithë anëtarët e grupit të naftës ishin të etur për të mbështetur kufijtë e zgjatur. Ministri i shtetit të Nigerisë për burimet e naftës sinjalizoi përpara takimit se një ose dy kombe, të cilat ai nuk i emroi direkt, ishin kundër masës. Ndërkohë, Riyad kishte raportuar se po bënte presione për frenime edhe më të gjata, duke konsideruar një zgjatje në gusht ose madje edhe në dhjetor.

Ndërsa çmimet e naftës tashmë janë rikthyer nga uljet e prillit, kur WTI hyri në territor negativ për herë të parë ndonjëherë dhe Brent ra me nën 20 dollarë për fuçi, tregu është akoma nën një presion të jashtëzakonshëm për shkak të koronavirusit. Në të njëjtën kohë, disa nga nënshkruesit e marrëveshjes – përfshirë prodhuesin e dytë më të madh të OPEC-ut, Irak – nuk arritën t’i përmbushnin detyrimet e tyre në maj, duke e mbajtur prodhimin mbi kuotën e tyre.

Të Premten, kur OPEC konfirmoi se takimi u paraqit, të dyja standardet globale të naftës u rritën mbi pesë përqind. Tubimi shënoi një fitim të gjashtë të njëpasnjëshëm javor për WTI dhe Brent, i cili përfundoi javën me 39.55 dollarë për fuçi dhe 42.30 dollarë për fuçi respektivisht. Kjo është akoma rreth një e treta më pak se çmimi i naftës në fund të vitit 2019, përpara se tregu i naftës të fillojë të shembet.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Bussines Insider/ Paralajmërojnë analistët

“Recesioni global është i pashmangshëm”

Më shumë falimentime se vrasje...

“Nuk është krizë shëndetësore, por ekonomike”


Të diplomuarit në zanate ndëshkohen nga...

Përse nuk gjendet punë në Shqipëri?

Mbikëqyrja e tregjeve

Autoriteti kroat mbështet AMF

RT/ Ky muaj do të zbulojë shumë!

Nafta/ Rusia po pret një vendim nga OPEC+

Edhe nëse pandemia mbahet nën kontroll

Ekonomia do të kërkojë 5 vite të rikuperohet!