MENU
klinika

Hapen perdet...

Teatri amerikan me spektatorë prej kartoni!

29.06.2020 - 16:50

        Teatri Arena Cinelounge në Los Angeles, pritet të rihapet pas disa muajsh. Mbi 60 karriget në sallë, fillimisht do të mbushen me figura artistike prej kartoni.

Ky teatër, pritet të hapet duke respektuar rregullat e distancimit shoqëror, të mbi 15 figurave prej kartoni, që do të lejohen në çdo shfaqje. Kjo është njëra nga zgjidhjet, për të zvogëluar numrin e përhapjes së koronavirusit.

“Do të sigurohemi që gjithçka është në rregull, që audienca të ndihet e qetë dhe e sigurt, për dy deri në tri orët e kaluara këtu” – tha pronari, Christian Meoli.

kolana e librave

Sipas Meolit, ai dhe operatorët e tjerë të teatrit, do të jenë në gjendje të mirëpresin shikuesit.

Ndërsa rreth 780 kinema janë rihapur në të gjithë vendin, zyrtarët në Los Angeles County, tregu më i madh i filmave në Shtetet e Bashkuara, nuk kanë dhënë ende një dritë jeshile, duke shprehur shqetësimin për rritjen e rasteve me koronavirus. New York City, tregu numër dy i vendit, gjithashtu nuk ka caktuar një datë për rihapjet e kinemasë.

Biznesi i teatrit është shkatërruar nga pandemia, që mbylli në mesin e marsit skenat, duke lënë dhjetëra mijëra punonjës me fonde hua.

Industria po shpreson hapjen masive në korrik, kur zinxhirët mbarëkombëtarë AMC Entertainment, Cinemark dhe Kinema Regal të Cineworld janë planifikuar t’i kthehen aktivitetit. Të gjitha masat mbrojtëse të planit, përfshijnë frekuentimin e kufizuar, higjenizimin shtesë, si dhe maskat për spektatorët e punonjësit.