MENU
klinika

Edhe ai do të 'sundojë përjetë'?

Trump po e bën Amerikën si Kina!

02.06.2020 - 15:41

Rreth 20 vjet më parë, Partia Komuniste Kineze filloi të sulmojë CNN në mediat e kontrolluara nga shteti dhe përmes trolleve besnike të internetit si pjesë e një komploti armiqësor të mediave të huaja.

Qëllimi i tyre ishte të bindnin publikun kinez që raportimi ynë ishte i njëanshëm dhe nuk mund të besohej. Këto taktika funksionuan mjaft mirë, dhe kanë vazhduar që prej asaj kohe.

Ishte e pakonceptueshme për mua atëherë që Presidenti i Shteteve të Bashkuara, anëtarët e partisë së tij politike, media që i ishin besnikë tij dhe tifozët e tij gjithashtu do të demonizonin CNN dhe organizatat e tjera amerikane të lajmeve si armiq të popullit.

Puna ime si reporter në Kinë përfshin përpjekjen për të bërë pyetje në konferencat e shtypit të qeverisë ku autoritetet thonin gënjeshtra dhe gjysmë të vërteta vazhdimisht.

Nëse dikush do të më kishte thënë që dy dekada më vonë, njoftimet për shtyp të Shtëpisë së Bardhë do të ishin po kështu, unë do t’i kisha akuzuar ata për ngacmim të trillimeve shkencore dystopiane. Por ja ku jemi.

Presidenti Donald Trump po kërkon të ndëshkojë Kinën sepse “kishte grabitur Shtetet e Bashkuara”. Të premten, ai njoftoi se ai do të heqë statusin e veçantë të tregtisë së Hong-Kongut si përgjigje të ashpërsimit të Pekinit për liritë civile atje.

Megjithatë, përpjekjet e tij për të shkelur ligjin, për të demonizuar shtypin, të gënjejnë publikun amerikan dhe ta mbajnë veten në detyrë duke shtypur votën, kërcënojnë ta bëjnë Amerikën më shumë si Kina.

Shtetet e Bashkuara janë, tani për tani, një shoqëri demokratike, e hapur. Nëse Amerikanët mund të parandalojnë kalimin në autoritarizëm, varet mbijetesa e hapësirës së pavarur qytetare të pavarur për aktivizëm dhe ligjërim publik.

Hapësira të tilla mund të mbijetojnë dhe të lulëzojnë vetëm nëse ato mbrohen nga rregulli i ligjit.

Përkundrazi, hapësira jonë qytetare po sulmohet nga Presidenti dhe aleatët e tij në Kongres. Drejtuesit autoritarë si Xi Jinping të Kinës shkelin ligjin për t’i shërbyer qëllimeve të tyre dhe për të forcuar fuqinë e tyre. Trump po mundohet të bëjë të njëjtën gjë.

Kina ka një nga regjimet më të forta  në botë për kompanitë e internetit: platformat e mediave sociale përballen me dënime të ashpra ligjore nëse përmbajtja që shfaqet në platformat e tyre kërcënon versionin e realitetit të Partisë Komuniste.

kolana e librave

Javën e kaluar ndjenjat e mia për déjà vu u shtuan kur Trump publikoi i ​​një urdhër ekzekutiv duke synuar ndërmarrjet e mediave sociale pasi Twitter bashkangjiti paralajmërime të kontrollit të fakteve për dy nga tweet-et e tij në të cilat ai pretendoi se përdorimi i fletëvotimeve me postë do të çonte në mënyrë të pashmangshme në mashtrime zgjedhore .

Nën maskën e mbrojtjes së fjalës së lirë, urdhri i tij ekzekutiv kërcënon të revokojë imunitetin e platformave të mediave sociale nga përgjegjësia ligjore sipas ligjit aktual amerikan për vendosjen dhe zbatimin e rregullave për përmbajtjen e përdoruesve dhe përcaktimin e mënyrës se si shfaqet.

Trump dhe përkrahësit e tij, pretendojnë se ata janë ata që mbrojnë fjalën e lirë kundër censurimit të pretenduar të korporatave.

Por në mënyrë efektive kërkon të vendosë dënime ligjore dhe rregullatore në çdo platformë të mediave sociale që guxojnë të kundërshtojnë deklaratat e tij, përfshirë dezinformimin në lidhje me procesin e votimit.

Trump po mundohet ta bëjë më të vështirë për platformat e mediave sociale të paralajmërojnë publikun, në të njëjtën mënyrë që ata kanë ndërmarrë hapa për të paralajmëruar njerëzit për falsitetet që lidhen me Covid-19.

Ekspertët juridikë si nga e majta ashtu edhe nga e djathta nuk besojnë se urdhri i Trump do të ekzekutohet.

Por ajo tashmë ka dëmtuar proceset zgjedhore të vendit dhe institucionet.

Amerikanët, dhe qytetarët kudo, kanë të drejtë të marrin dhe të ndajnë informacion të saktë se si të votojnë dhe fakte të tjera që lidhen me procesin e votimit.

Përndryshe, zgjedhjet nuk janë as të drejta dhe as të lira.

Ne nuk duhet të lejojmë që të shkelet ligji deri në atë pikë sa fjala e presidentit nuk mund të kundërshtohet. Në qoftë se ne me të vërtetë nuk duam ta bëjmë Trump, presidentit përjetë, ashtu si homologu i tij në Pekin.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNN International/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Henry Kissinger flet për konfliktin SHBA-Kinë

‘Lufta tregtare’, më keq se Lufta e Parë Botërore!

Reagon Shtëpia e Bardhë për koronavirusin

“Media bën panik për të dëmtuar Trumpin”