MENU
klinika

Reforma Zgjedhore/ "Të gjitha partitë dhanë"

Yuri Kim jep lajmin e shumëpritur: Kemi marrëveshje, merita të veçanta partisë në pushtet

03.06.2020 - 21:03

Ambasadorja amerikane Yuri Kim iu tha shqiptarëve mbrëmjen e sotme se ka marrëveshje për reformën zgjedhore.

Menjëherë pas largimit nga rezidenca e ambasadës së SHBA të Oerd Bylykbashit dhe Rudina Hajdarit, Kim ka dalë së bashku me ambasadorin e BE-së Luigi Soreca dhe ambasadorin britanik Duncan Norman ku falënderoi të gjitha palët. Ajo tha se të gjithë dhanë që të fitojë populli dhe Shqipëria, duke i njohur merita të veçanta maxhorancës.

“Faleminderit që keni pritur me ne gjithë këtë ditë. Kemi pasur një ditë të gjatë. Dje kemi bërë progres të mirë. Jemi takuar sot për 9 orë të tjera dhe bëmë progres të jashtëzakonshëm. Në një negociatë që është kaq e rëndësishme për të ardhmen e Shqipërisë, çdo palë, çdo parti i kërkohet që të japë që Shqipëria të fitojë.

Çdo palë dha, çdo palë fitoi. Populli shqiptar mund të fitojë akoma më shumë. Çdo palë dha por më duhet t’i jap mertia të veçanta partisë në pushtet. Ne i bëmë të qartë se duhet të jepnim më shumë. Kështu që e përgëzoj partinë në pushtet për atë që kanë bërë këtë mbrëmje.

kolana e librave

Ne kemi një marrëveshje shumë të mirë. Është një marrëveshje që do ta vendosë Shqipërinë drejt BE. Përmban masa që janë adresuar, trajtuar nga ODIHR. Përmban disa hapa domethënëse që nuk janë rekomanduar dhe nga OHDIR”, deklaroi ambasadorja e SHBA.

 Yuri Kim, teksa deklaroi se ka një marrëveshje për reformën zgjedhore, i dha një mesazh të qartë opozitës dhe kryetarit të PD-së, Lulzim Basha.

Gjatë fjalës së saj, diplomatja amerikane ftoi mikun e saj Basha që të baraspeshojë të gjithë faktorët për popullin shqiptar dhe që t’i thonë ‘Po’ Shqipërisë europiane.

“Duhet t’i jepet merita partisë në pushtet. Ne i bëmë të qartë se duhet të jepnim më shumë. Kështu që e përgëzoj partinë në pushtet për atë që kanë bërë këtë mbrëmje. Ne kemi një marrëveshje shumë të mirë. Është një marrëveshje që do ta vendosi Shqipërinë drejt BE. Përmban masa që janë adresuar, trajtuar nga OHDIR. Përmban disa hapa domethënëse që nuk janë rekomanduar dhe nga OHDIR, por që do të shihen si një hap i rëndësishëm përpara për Shqipërinë. Ka ardhur koha, për opozitën, për PD-në, për mikun tim Luli Basha, që të baraspeshojnë, të balancojnë të gjithë faktorët dhe të thonë ‘PO’ për popullin shqiptar, dhe të thonë ‘PO’ për Shqipërinë në Europë. Topi është në fushën e tij, e ardhmja është në duart e tij.”, tha Yuri Kim.