MENU
klinika

Do u ndryshoj komplet trupin

4 arsye bindëse përse duhet të pini ujë me limon në mëngjes herët

01.07.2020 - 08:52

A pini ujë të ngrohtë? Nëse përgjigjja juaj është jo, është koha të ndryshoni. Uji i ngrohtë ka përfitime të mëdha. Uji i ftohtë është freskues, por në të vërtetë ndikon në absorbimin e lëndëve ushqyese sepse trupi është i detyruar që më pas të rrisë temperaturën e trupit.

Ministria e Shëndetësisë jep lajmin e hidhur: Ndërron jetë nga koronavirusi mjeku i njohur shqiptar dhe Profesor i Fakultetit të Mjekësisë
Pirja e ujit të ngrohtë pas zgjimit rrit ndjeshmërinë dhe lehtëson bllokimin. Uji i ngrohtë relakson sistemin nervor. Kinezët nuk pinë ujë të ngrohtë me ushqimet e tyre dhe preferojnë të kenë një filxhan çaji të nxehtë. Temperatura duhet të jetë e përballueshme. Nuk duhet të djegë gojën dhe fytin.

Limoni shton më shumë përfitime për ujin tuaj. Është e mbushur me vitaminë C dhe stimulon sistemin imunitar, duke ofruar mbrojtje nga ftohjet dhe gripit. Ky agrume është i pasur me vitaminë C, folatë, kalium, flavonoide dhe limonina.

Një çerek filxhan lëng limoni siguron 31% të marrjes së përditshme të rekomanduar të vitaminës C, 3% të RDA të folatit dhe 2% të AZR-së së kaliumit.

1. Lehtëson infeksionet e sinusit.

Pini ujë të nxehtë në mëngjes për të pastruar pasazhet e sinusit dhe për të marrë frymë më mirë. Shtoni lëng limoni për marrë më shumë antioksidantë.

2. Uji i ngrohtë zgjeron enët e gjakut dhe përmirëson rrjedhjen e tij. Kjo është e rëndësishme për tretjen tuaj. Uji i ngrohtë ju mban të hidratuar, dhe trupi juaj do të largojë toksina më shpejt. Limonët ç’helmojnë trupin.

Uji i ftohtë trondit sistemin, duke ju dhënë ankth dhe stres. Pini ujë të ngrohtë për të çlodhur trupin tuaj dhe për të hequr qafe stresin.

Limoni përmirëson gjendjen shpirtërore dhe “rregullon” emocionet tuaja. Ai përmirëson përqendrimin teksa aktivizon një neurotransmitues të quajtur norepinefrin, e cila është përgjegjëse për vëmendjen tuaj.

4. Ndihmon në kapsllëku: Pini ujë të nxehtë në mëngjes për të përmirësuar lëvizjen tuaj të zorrëve. Lëngu i limonit është i pasur me pektin, një lloj fibre të tretshme që rrit shëndetin e zorrëve dhe ngadalëson tretjen e sheqerit. Ajo rregullon sheqerin në gjak dhe siguron lëvizje të rregullt të zorrëve.

4 arsye bindëse përse duhet të pini ujë me limon në mëngjes herët. A pini ujë të ngrohtë? Nëse përgjigjja juaj është jo, është koha të ndryshoni.