MENU
klinika

Nga The Washington Post

Amerika vuan nga koronavirusi. Pse të festojë?

03.07.2020 - 16:34

Pandemia e koronavirusit po përkeqësohet në këtë vend.

Në përballjen me këtë kërcënim global, Shtetet e Bashkuara nuk janë të parat dhe më të mirat. Ne jemi shumë më afër fundit.

Historia do ta vendos fajin për këtë katastrofë në mënyrë katrore mbi një njeri injorant, të paaftë, egoist: Presidentin Trump.

Në dy ditë rresht këtë javë, kombi regjistroi më shumë se 50,000 raste të reja. Të mërkurën, Trump, për herë të pestë, premtoi në mënyrë të papërgjegjshme sëmundja thjesht do të “zhduket”.

Zyrtarët në të gjitha nivelet e qeverisjes iu lutën popullit amerikan që të vishin maska. Trump ende nuk do të japë një shembull.

Ne jemi me të vërtetë me fat që numri i përgjithshëm i vdekjeve nuk është rikthyer në nivelet që kemi parë para dy muajsh, kur pandemia ishte duke dalë jashtë kontrollit në zonën metropolitane të New York-ut.

Por ne humbim rreth 500 deri në 600 amerikanë nga sëmundja çdo ditë, dhe ekspertët mjekësorë kanë frikë se numri së shpejti do të fillojë të rritet.

Bashkimi Evropian, i cili u shkatërrua nga pandemia, tani është në gjendje të dërgojë fëmijët përsëri në shkollë dhe të lehtësojë kufizimet e udhëtimit për të lejuar vizitorët nga vendet që kanë pandeminë nën kontroll. Nëse jeni, të themi, Australia, Zelanda e Re, Kanada, Uruguai ose Ruanda, ju jeni më të mirëpriturit për pushime në Evropë. Nëse jetoni në Shtetet e Bashkuara, nuk jeni.

Është e qartë në këtë pikë që ne do të kishim dashur më mirë të mos kishim asnjë president se sa atë që kemi.

Që në fillim, Trump jo vetëm që nuk ka arritur t’i bëjë Amerikanët më të sigurt nga covid-19, por edhe të vendosë në mënyrë aktive të gjithë ne në një rrezik më të madh.

Një president i mirë, apo edhe një mediokër, do të besonte ekspertë të njohur si Anthony S. Fauci kur paralajmëruan se rastet e para të covid-19 do të shtoheshin.

Por ne nuk kemi as një president mediokër.

Trump në thelb rrëmbeu udhëheqjen federale, duke devijuar si përgjegjësinë ashtu edhe ekspozimin politik ndaj qeveritarëve.

Atëherë ai bëri që ata guvernatorë t’u jepnin qytetarëve të tyre «liri» për t’u mbledhur në mënyrat që shkencëtarët e dinin se ishin të pasigurt.

Ndikimi i Covid-19 në Shtetet e Bashkuara do të ishte i keq.

Asnjë udhëheqës nuk mund ta shmangte këtë, dhe nëse ishin kryesisht në dijeni të kërcënimit.

Por nuk ka pse të jetë më e keqja në botë. Amerika nën udhëheqjen e Trump, arrin në dështimin epik.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ Konica.al

Ankaraja: Provokim, BE të mos përkëdhelë Greqinë!

“Aksion”, përplasen luftanijet turko-greke. Athina: Aksident!

Analiza/ Trump: Harris, e ligë dhe e pasjellshme!

Kamala Harris, një zgjedhje historike dhe e kalkuluar

Pse Ankaraja mund ta godasë Athinën pa humbur asnjë jetë ushtari?

ANALIZA: A do të shpërthejë lufta Turqi-Greqi?