MENU
klinika

Pse aleatët po e kundërshtojnë?

Askush nuk po e dëgjon Merkelin!

10.07.2020 - 17:19

Kancelarja gjermane Angela Merkel tashmë është tërhequr si udhëheqëse e partisë së saj, dhe gjithashtu është zotuar të largohet nga kancelaria në 2021.

Merkel shpresonte që aleati i saj Annegret Kramp-Karrenbauer të ishte udhëheqësja e re e partisë për të ndihmuar në sigurimin e trashëgimisë së saj.

Sidoqoftë, Karrenbauer u tërhoq në fillim të këtij viti.

Gara e udhëheqjes është vonuar nga pandemia e koronavirusit, por gjendja e tranzicionit në Gjermani po kërcënon gjithashtu autoritetin e Merkel në skenën ndërkombëtare. Më keq, ekspertët paralajmëruan gjithashtu se kjo do të çojë në më shumë përçarje në BE.

Sebastian Maillard, drejtori i grupit studimor të Institutit Jacques Delors, paralajmëroi në tetor 2018: “Askush nuk do ta dëgjojë më në Evropë“.

Julian Rappolt, një analist për Qendrën e Politikave Evropiane, parashikoi në atë kohë që disa vendime madhore do të merreshin përpara zgjedhjeve të majit për një Parlament të ri Evropian në 2019.

Ai tha: “Asgjë nuk do të ndodhë para fundit të vitit dhe me siguri asgjë nuk do të ndodhë deri në zgjedhjet evropiane. Ekziston rreziku i paralizës në nivelin Evropian.”

Një zyrtar i BE-së nga Komisioni Evropian nuk pajtohej që njoftimi i Merkel do të çonte në paralizë, megjithatë.

Ata i thanë AFP-së: “Vendimi i Angela Merkel pritej. Ajo e kishte parashikuar atë dhe nuk ndryshon asgjë. Kancelari nuk do të largohet menjëherë. ”

Analistë të tjerë nënvizuan paqartësinë se kush, nga aleatët besnikë deri tek kritikët e ashpër, do të zëvendësojnë Merkelin si kreun e partisë së qendrës së djathtë CDU në dhjetor.

Drejtori i fondacionit Schuman, Jean-Dominique Giuliani i tha AFP-së: “Annegret Kramp-Karrenbauer është afër Francës dhe është shumë evropiane. Ajo do të jetë më aktive se Merkel”.

Një zyrtar anonim nga një shtet anëtar i BE paralajmëroi në vitin 2018 se largimi i Merkel ishte simptomatike e një “krize të brendshme” në bllok.

Ata shtuan: “Ka një mungesë udhëheqjeje në Evropë. Shumica e udhëheqësve janë në telashe “.

Maillard kritikoi gjithashtu udhëheqjen e Gjermanisë dhe Francës për dështimin për të ringjallur Evropën.Macron dhe Zonja Merkel kanë pasur mosmarrëveshje vitet e fundit.

Gjatë rritjes së votave në bllokun e gjerë vitin e kaluar, Der Tagesspiegel raportoi se partia e Emmanuel Macron En Marche ishte duke përdorur sulmet verbale kundër Angela Merkel si pjesë e fushatës së saj.

Raporti shtoi se kolegët e Macron po “mobilizoheshin kundër kancelarit”.

Kandidatja më e lartë e La Republique En Marche (LREM) për zgjedhjet e BE, Nathalie Loiseau, kritikoi Merkelin dhe qeverinë e saj për bisedimet midis Brukselit dhe Uashingtonit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklaratat e Annegret Kramp-Karrenbauer

“Pasardhësja” e Merkelit: Epoka e saj ka mbaruar