MENU
klinika

Kryediplomati grek: Të reagojë edhe OKB

“Çështja e ‘Shën Sofisë’ është botërore”

12.07.2020 - 12:15

Të hënën çështja e Turqisë do të diskutohet në Bruksel, tha Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias, ku do të zhvillojë një takim me shefin e politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell.

“Atje, Greqia do t’i kërkojë Bashkimit Evropian të ketë një listë të masave shumë të forta kundër Turqisë, në rast se Turqia shkel të drejtat sovrane të Greqisë”, tha ai.

Sanksionet nuk do të kenë çështjen e Shën Sophia. “Për këtë çështje, duhet të ketë një iniciativë të Unesco dhe të Kombeve të Bashkuara, jo vetëm të Greqisë,” tha ai për SKAI.

“Erdogan është në krye. Madje anulon traditën e vendit të vet. Kjo i kthen shpinën bashkësisë ndërkombëtare dhe rregullave të saj,” shtoi ministri. Në fakt, këtij vendimi i shtohet një seri veprimesh shumë provokuese kundër Greqisë dhe vendeve të rajonit. Gjithashtu, “ne nuk duhet të injorojmë faktin se ai nuk tregon ndonjë frymë bashkëpunimi sipas ligjit ndërkombëtar”.

Siç shpjegoi Dendias, “Çështja Shën Sophia nuk është Greko-Turke, por globale. Është çështje e shfuqizimit të rregullave dhe mosrespektimit të tyre që shqetësojnë komunitetin botëror “.

Për mbrojtjen e të drejtave sovrane dhe shkeljen e tyre, Dendias theksoi se “Evropa duhet të kuptojë se duhet të marrë një pozicion të shpejtë për ta parandaluar, sepse nëse nuk e parandalon, nuk do të pëlqejë atë që do të ndodhë. Ne i kemi thënë gjithashtu Turqisë se ne nuk do të mbetemi joaktivë”.