MENU
klinika

Për nënat që ushqejnë foshnjat me gji

Humbisni peshë dhe mos rrezikoni prodhimin e qumështit

16.07.2020 - 10:46

“Sigurohuni që ushqyerja me gji të jetë krijuar para se të filloni ndonjë plan për humbjen e peshës,” tha Cheryl Lovelady, një profesor i ushqimit në Universitetin e Karolinës së Veriut, Greensboro, e cila studion humbjen e peshës pas lindjes. Ajo i inkurajon gratë të marrin kohë për t’u rikuperuar nga lindja dhe së pari të kontrollohen me mjekët.

Studimet tregojnë se ushtrimi i vetëm nuk është efektiv për humbjen e peshës pas lindjes për shumicën e grave; është shumë e thjeshtë për të kompensuar kaloritë e djegura duke ngrënë më shumë. Një mënyrë më e mirë është të zvogëloni marrjen e kalorive – së bashku me stërvitjen, e cila ju ndihmon të humbni më shumë peshë si yndyrë dhe më pak si muskuj. Ushtrimi gjithashtu përmirëson palestrën kardiovaskulare dhe shëndetin metabolik, dhe mund të jetë i mirë për shëndetin mendor.

“Është shumë e vështirë për mua të rekomandoj vetëm dietat,” tha Dr. Lovelady. “Ju nuk ndjeheni mirë me dietat, por ndjeheni mirë pas një ecjeje të shpejtë.” Kolegji Amerikan i Obstetërve dhe Gjinekologëve rekomandon të paktën 150 minuta aktivitet aerobik me intensitet të moderuar (si ecja e shpejtë ose çiklizmi i lehtë) në javë për gratë pas lindjes.

Është  e sigurt të humbasësh një ose dy kg në javë, kanë gjetur studimet e udhëhequra nga Dr. Lovelady dhe të tjerët. Por humbja më e shpejtë në peshë mund të shkaktojë një rënie të furnizimit me qumësht dhe lodhje të shtuar, gjëja e fundit që një nënë e re ka nevojë. Për të qenë të sigurt që foshnja po merr mjaftueshëm qumësht, Akademia Amerikane e Pediatrisë këshillon të shikoni për ndryshime në shtimin e peshës dhe sjelljen e ushqimit të foshnjës tuaj. Për gratë me gji që përpiqen të humbin një kile në javë, Dr. Lovelady sugjeron zvogëlimin e konsumit të kalorive me rreth 500 kalori në ditë, me një konsum të përgjithshëm prej të paktën 1800 kalori.

Dr Lovelady paralajmëron nënat që ushqejnë me gji të shmangin dietat shumë të ulëta të karbohidrateve. Keni nevojë për karbohidrate dietike për të bërë laktozën, sheqerin në qumësht. Përndryshe, çdo model diete mund të funksionojë, kështu që përqendrohuni te ushqimet që ju pëlqejnë dhe që ju bëjnë të ndjeheni të kënaqur, jo të privuar. Planifikoni vakte që janë të lehta, si një tas me shije frutash  ose arra. Të gjithë, por veçanërisht gratë me gji, duhet të përdorin kujdes me shtesat për humbje peshe, tha Philip Anderson, një profesor i farmacisë në Universitetin e Kalifornisë .Disa përbërës bimorë gjithashtu mund të ndërhyjnë në prodhimin e qumështit ose të ndikojnë në shëndetin e foshnjës.

“Unë do të isha shumë i kujdesshëm me ata,” tha ai.

Shkaku... rezistenca ndaj atibiotikëve

Foshnja shtrohet me urgjencë në spital me meningjit

Mund të jenë të përbër nga alkool toksik

Kujdes nga dezinfektuesit e duarve!

Për ta ndaluar, kini parasysh 5 këshilla

Flokë të dobët që bien?