MENU
klinika

Ushqimet ku mund ta gjeni

Kjo vitaminë është thelbësore për uljen e nivelit të kolesterolit

02.07.2020 - 12:56

Niacina (acidi nikotinik por jo nikotinamidi) në doza të larta mund të përshkruhet për të përmirësuar nivelin e kolesterolit dhe triglicerideve (lipideve) në gjak.

Niacin, një vitaminë B, është thelbësore për përpunimin (metabolizmin) e karbohidrateve, yndyrnave dhe shumë substancave të tjera në trup dhe për funksionimin normal të qelizave. Burime të mira të niacinës përfshijnë maja të thata, mëlçi, mish të kuq, shpendë, peshk, bishtajore, dhe produkte drithërash me grurë të plotë ose të pasuruar dhe bukë. Termi “niacin” përdoret në dy mënyra: si një sinonim për acidin nikotinik dhe si një term më i gjerë që përfshin nikotinamide dhe acid nikotinik, dy forma të kësaj vitamine B.

Doza të larta të acidit nikotinik mund të kenë efektet e mëposhtme të dobishme:

  • Ulja e niveleve të triglicerideve
  • Rritin nivelin e kolesterolit me densitet të lartë të lipoproteinës (HDL — e mirë)
  • Ul nivelin e kolesterolit me densitet të ulët të lipoproteinës (LDL — me densitet të ulët)

Sidoqoftë, nëse marrja e shtojcave të acidit nikotinik zvogëlon rrezikun e sëmundjes së arteries koronare dhe goditja në zemër është e paqartë.

Doza të tilla të larta të acidit nikotinik mund të shkaktojnë skuqje, kruajtje, ngërc  dhe dëmtim të mëlçisë (rrallë) dhe të rrisin nivelin e sheqerit (glukozës) në gjak. Skuqja mund të jetë më e keqe pasi të pini alkool, të jeni aktiv fizikisht, të rrini  në diell dhe të hani ushqime pikante. Shumica e efekteve anësore mund të minimizohen duke filluar me një dozë relativisht të ulët dhe duke rritur gradualisht dozën. Marrja e aspirinës para se të merrni acid nikotinik dhe marrjen e acidit nikotinik pas ngrënies gjithashtu ndihmon.

Nëse efektet anësore të acidit nikotinik janë të patolerueshme, doza mund të ulet, mund të provohen formulime të tjera (veçanërisht me lëshim të zgjatur), ose acidi nikotinik mund të ndalet dhe të merret një ilaç tjetër për uljen e lipideve.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sa prej jush e gjejnë veten tek historia e Maries?

“Ndoshta ishte kortizoni që dëmtoi kockat e mia”

Nga dëshirë për të përtypur akull deri tek...

10 mënyra me të cilat trupi juaj po thotë se diçka nuk shkon