MENU
klinika

Çfarë kanë zbuluar ekspertët?

Kujdes! Mund të jenë 6 lloje të COVID-19

30.07.2020 - 16:21

COVID-19 mund të mos jetë vetëm një sëmundje, por gjashtë lloje të dallueshme, pretendon një studim i ri britanik.

Çdo  lloj ndryshon në ashpërsinë dhe nevojën për mbështetje të frymëmarrjes gjatë shtrimit në spital, shtuan studiuesit. Kolla, ethet dhe humbja e erës janë simptomat e zakonshme të COVID-19, por diapazoni i simptomave mund të përfshijë dhimbje koke, dhimbje të muskujve, lodhje, diarre, konfuzion, humbje të oreksit, gulçim dhe më shumë. Për studimin, studiuesit analizuan të dhëna për 1.600 njerëz që raportuan simptomat e tyre në një aplikacion.

Gjashtë grupet e simptomave në një sekuencë nga më e lehta tek më e rënda janë:

  • Dhimbje koke, humbje e erës, dhimbje të muskujve, kollë, dhimbje të fytit, dhimbje në gjoks, pa ethe.
  • Dhimbje koke, humbje e aromës, kollë, dhimbje të fytit, ethe, humbje e oreksit.
  • Dhimbje koke, humbje e erës, humbje e oreksit, diarre, dhimbje të fytit, dhimbje në gjoks, pa kollë.
  • Dhimbje koke, humbje erë, kollë, ethe, dhimbje në gjoks, lodhje.
  • Dhimbje koke, humbje e erës, humbje e oreksit, kollë, ethe, dhimbje të fytit, dhimbje në gjoks, lodhje, konfuzion, dhimbje muskulore.
  • Dhimbje koke, humbje e erës, humbje e oreksit, kollë, ethe, ngjyrosje, dhimbje të fytit, dhimbje në gjoks, lodhje, konfuzion, dhimbje muskulore, gulçim, diarre, dhimbje barku.

Tri llojet e fundit janë të lidhura me sëmundjen më të rëndë, vunë re studiuesit. Gama e atyre me simptoma të rënda, të cilët kanë nevojë për ndihmë të frymëmarrjes, variojnë nga rreth 9% në 20%, ndërsa ata me simptoma më të buta, të cilët kanë nevojë për ndihmë të frymëmarrjes, variojnë nga 2% deri në 3%.

Gjithashtu, gati gjysma e pacientëve me simptoma më të rënda përfunduan në spital, krahasuar me 16% të atyre me simptoma më pak të rënda, treguan rezultatet. Duke përdorur një përzierje të simptomave, peshës trupore dhe faktorëve të tjerë, studiuesit krijuan një model që parashikon se cilët pacientë do të duhet të shtrohen në spital dhe kanë nevojë për mbështetje të frymëmarrjes.

“Këto gjetje kanë implikime të rëndësishme për kujdesin dhe monitorimin e njerëzve që janë më të prekur nga COVID-i rëndë”, tha studiuesi Dr. Claire Steves, nga King’s College London.

“Nëse mund të parashikoni se kush janë këta njerëz në ditën e pestë, ju keni kohë t’u jepni atyre mbështetje dhe ndërhyrje të hershme, të tilla si monitorimi i oksigjenit në gjak dhe niveli i sheqerit, dhe sigurimi se ata janë të hidratuar siç duhet – kujdes i thjeshtë që mund të jepet në shtëpi, duke parandaluar shtrimi në spital dhe shpëtimi i jetës, “tha Steves në një njoftim për lajmet.

Raporti u botua në internet 28 korrik në medRxiv.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Manastirliu flet për rolin e mjekut të familjes gjatë pandemisë

’40 mijë konsulta online me të sëmurët kronikë në 2 javë’

Këngëtari shqiptar jep lajmin e shumëpritur

‘Jemi shëruar nga koronavirusi, presim të dalim nga Infektivi’