MENU
klinika

Maska dhe distancë

Luvri hapet, pa galeritë…

06.07.2020 - 12:56

      Pas thuajse, 4 muaj me dyer të mbyllura dhe me një dëm ekonomik që kap shifra deri në 40 milionë euro, muzeu i Luvrit në Paris, u rihap këtë të hënë.

On peut se demander si ce jeune visiteur regarde vraiment le tableau ou s’il préfère le voir uniquement sur son écran.
Pourtant photographier des oeuvres favorise leur appropriation mais à condition qu’après la visite, les images fassent l’objet d’un classement, incitent à regarder le catalogue en ligne et soient stockées sur un serveur accompagnées du titre, du nom de l’auteur et d’une légende. Encore faut-il ne pas oublier de photographier le cartel !

Në kushtet e kufizuara të socializimit, pritet që numri i vizitorëve të jetë më i paktë se zakonisht, ndërsa është e detyreshme mbajtja e maskave mbrojtëse në fytyrë.

Galeritë, si mjedise ku distancimi fizik është më vështirë të respektohet, do të mbeten të mbyllura.

Muzeu, zakonisht pranon 10 milionë vizitorë në vit, shumica e të cilëve nuk janë nga Franca. Kjo e bën atë, më të vizituarin në botë, por pavarësisht kësaj, tanimë autoritetet kanë faktuar humbjet financiare “pandemike”.

Johnson: Vaksinën e kundërshtojnë budallenjtë

Mësime nga lëvizja antivaksinim për linë e shekullit XIX

“Të dëgjohen kërkesat e biznesit të vogël"

Meta thirrje urgjente qeverisë: Shmangni katastrofën në ekonomi

Manastirliu: Na pret një periudhë e vështirë

‘Shefqet Ndroqit’ i shtohen edhe 50 infermierë të rinj

Pse Rama do bëjë ç’është e mundur t’i fitojë zgjedhjet në tavolinë?

Nikoll Lesi: Pas votimeve do jem me PS-në, por…