MENU
klinika

Nga The Washington Post

Më në fund Trump vendosi maskën! Pse kjo ka kaq shumë rëndësi?

12.07.2020 - 18:18

Presidenti Trump më në fund vendosi një maskë! Në publik!

Ky zhvillim erdhi më shumë se tre muaj pasi administrata e tij rekomandoi që të gjithë amerikanët të vendosnin maska ​​në situata kur distancimi shoqëror nuk është i mundur.

Ishte një veprim i pritur mirë, meqë Trump vizitoi Qendrën Kombëtare Mjekësore Ushtarake Walter Reed, një strukturë plot me pacientë dhe punonjës të kujdesit shëndetësor.

Gjithashtu, është politikë e vendit të punës të Departamentit të Mbrojtjes për ” përdorimin e  maskave në situata ku distancimi social është i vështirë për tu mbajtur”.

Por, deri në fund të prillit, zëvendëspresidenti Pence injoroi politika të ngjashme kur vizitoi Klinikën Mayo dhe nuk pranoi të vendoste një maskë.

Vendimi i Trumpit për të vendosur një të tillë erdhi pasi numri i rasteve të reja të Covid-19 po rritet në shumë shtete. Të shtunën, ishin gati 63,000 raste të reja. Numri i vdekjeve që nga shkurti ka arritur në 131,000.

Trump wears face mask in public for first time since COVID-19 ...

Opinioni publik dhe mbështetja për politikat e presidentit lidhur me menaxhimin e krizës, vazhdon të bjerë, me vetëm një të tretën që e aprovon atënë sondazhin e fundit të ABC News-Ipsos, duke rrezikuar më tej shanset e tij për rizgjedhje.

Ndërkohë, qeveritarët po u bëjnë thirrje qytetarëve të tyre që të mbajnë maska ​​si një mjet për të mbajtur nën kontroll përhapjen.

Por Trump thuhet se u ka thënë ndihmësve se ai kishte frikë se ndjekja e udhëzimeve të Qendrave për Kontrollin dhe Sëmundjen e Sëmundjeve do ta bënte atë të duket i dobët dhe “jopresidencial”.

Ai u tall me rivalin e tij kryesor, Joe Biden, për vendosjen e një maskë që ishte thuajse identike me atë që Trump vendosi të shtunën.

Lavdërimet që Trump mori nga stafi i tij i fushatës ishin si ato që i bëjnë prindërit fëmijëve.

Ndoshta disa nga përkrahësit e tij do të fillojnë të kuptojnë se virusi nuk ka ideologji. Shkencëtarët janë ende duke mësuar në lidhje me këtë sëmundje, dhe rekomandimet e tyre kanë evoluar gjatë muajve të fundit.

Trump just wore a mask in public for the first time - Mimic News

Le të shpresojmë që së shpejti do të ketë një vaksinë. Por tani për tani, politikat si distanca sociale, larja e shpeshtë e duarve dhe, po, mbulimi i fytyrave tona janë mjetet më të mira që kemi për të mbrojtur veten dhe të tjerët dhe për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Ndoshta tani që Trump ka veshur një maskë, më shumë njerëz mund edhe të fillojnë të vendosin maska në mitingjet e fushatës së Trump.

Trump ka histori kur bëhet fjalë për stilin e modës. Kur e intervistova pak para inaugurimit në vitin 2017, ai kujtoi me krenari sesi kapelat e kuqe “Make America Great Again” që ai personalisht dizejnoi u bënë emblema e fushatës së tij të parë presidenciale. “Nuk e dija se do të ndodhte ashtu. Ishte mahnitëse, “tha ai.

Por nejse. Shpresoj se, këtë verë, Trump do të nisë një trend të ri. Le të themi të vërtetën, ai dukej shumë mirë me maskë.

Karen Tumachel është kolumniste për The Washington Post

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ Konica.al