MENU
klinika

RT/ Ky muaj do të zbulojë shumë!

Nafta/ Rusia po pret një vendim nga OPEC+

03.07.2020 - 12:58

OPEC + nuk po diskuton ose planifikon ndryshime në marrëveshjen e tij për prodhimin e produkteve, të cilat duhet t’i shohin prodhuesit e naftës dhe të lehtësojnë shkurtimet në gusht, tha Ministri i Energjisë i Rusisë Alexander Novak në një konferencë në internet të enjten.

OPEC +, i udhëhequr nga Rusia dhe prodhuesi më i lartë i Arabisë Saudite të OPEC-ut, ranë dakord në qershor të zgjasin shkurtimet e prodhimit rekord prej 9.7 milion fuçi në ditë (bpd) me një muaj deri në fund të korrikut.

Sipas marrëveshjes fillestare të arritur në prill, OPEC + ishte për të ulur 9.7 milion bpd në prodhimin e kombinuar për dy muaj — maj dhe qershor — dhe më pas t’i lehtësonte këto në 7.7 milion bpd, për të mbetur në fuqi deri në fund të vitit. Pastaj, nga janari 2021, shkurtimet e prodhimit do të lehtësoheshin më tej në 5.8 milion ppd, për të mbetur në fuqi deri në fund të prillit 2022.

Grupi nuk po diskuton ndonjë ndryshim në parametrat e marrëveshjes pas korrikut, tha Novak, duke përmendur se prodhuesit kështu do të fillojnë të lehtësojnë shkurtimet e rekordeve prej 9.7 milion bpd në 7.7 milion bpd.

Duke komentuar furnizimin global të naftës gjatë rrëzimit të kërkesës në prill, ministri rus tha se prurja e naftës ka të ngjarë të arrijë në 1 miliard fuçi kur kërkesa u godit më keq nga pandemia dhe masat për ta përmbajtur atë.

Por OPEC + filloi të ndikojë në bilancin e ofertës-kërkesë dhe shpenzimet e tepërta vazhduan të tkurren në qershor, shtoi ai.

“Shpresoj që shifrat në korrik do të tregojnë se kemi arritur ekuilibrin e tregut dhe madje edhe një deficit të furnizimit,” tha Novak.

Ndërsa Rusia pret që shkurtimet e prodhimit të OPEC + do të fillojnë të lehtësohen në gusht, lideri i OPEC Arabia Saudite është ende i zënë duke provuar të ketë vonesa në marrëveshje, të tilla si Iraku, Nigeria dhe Angola, të bien në përputhje me kuotat e tyre dhe të kompensojnë jo- pajtueshmërinë në maj dhe qershor.

Ministri Saudit i Energjisë, Princi Abdulaziz bin Salman, ka kërcënuar një luftë të re për çmimin e naftës, përveç nëse Angola dhe Nigeria i heqin vijën, raportoi të mërkurën Wall Street Journal, duke cituar delegatët.

/Përkhtyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Bussines Insider/ Paralajmërojnë analistët

“Recesioni global është i pashmangshëm”

Më shumë falimentime se vrasje...

“Nuk është krizë shëndetësore, por ekonomike”


Nga Russsian Today: Qëllimi është të krijojmë...

Rusia po përgatit dërgesën më të hershme të Arctic LNG në Azi

Nga Al Jazeera: Stimuli prej 1.9 trilionë dollarë mund të jetë shumë...

A mundet Joe Biden të krijojë një bum ekonomik?

Shqipëria nivel të lartë të rreziqeve natyrore

Banka Botërore sugjeron strategji për financimin e risqeve

Nga Al Jazeera/ Brian Deese: Kemi kriza të shumta...

“Për ekonominë e SHBA duhet të veprojmë tani!”