MENU
klinika

Mbi teknologjinë!

Një luftë e re botërore ndërmjet shteteve

11.07.2020 - 14:35

Kombet dhe kompanitë në mbarë botën janë duke u futur në një betejë të vazhdueshme mbi të ardhmen e teknologjisë midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, duke i detyruar ata të zgjedhin palët në një konflikt që po përçan zinxhirët e furnizimit global dhe po i nxit bizneset nga tregjet fitimprurëse.

Viktima më e fundit është TikTok, një aplikacion video që është shumë i njohur për adoleshentët dhe që ka qindra miliona përdorues të përkushtuar në të gjithë tregjet si India dhe Shtetet e Bashkuara. Aplikacioni është në pronësi të një kompanie kineze, por drejtohet nga një CEO Amerikan.

Hiti i parë i madh erdhi muajin e kaluar, kur TikTok u bllokua në Indi pas një përplasjeje të nxehtë kufitare me Kinën la të paktën 20 ushtarë indiane të vdekur.

Pastaj, të hënën, autoritetet amerikane thanë që do të shikonin në ndalimin e aplikacionit sepse ata e konsiderojnë atë një kërcënim të mundshëm për sigurinë kombëtare. Ky lajm u prish ndërsa kompania tha se do të linte Hong Kongun për shkak të shqetësimeve për një ligj të gjerë të sigurisë kombëtare që Kina i imponoi qytetit.

“Është duke u bërë më e vështirë të jesh një platformë teknologjike me të vërtetë globale,” tha Dipayan Ghosh, bashkëdrejtori i Projektit Platformat Dixhitale dhe Demokracia në Shkollën Harvard Kennedy.

Lufta tani për tani midis dy ekonomive më të mëdha në botë prehet në zemër të kësaj çështje. Shtetet e Bashkuara dhe Kina po konkurrojnë për inteligjencën artificiale, rrjetet mobilë shumë të shpejtë 5G dhe teknologjinë tjetër. Edhe pse vendet kanë lidhje ekonomike të gjata që mundësojnë një bashkëpunim, tensionet e fundit mbi sigurinë kombëtare i kanë shtyrë qeveritë dhe bizneset e tyre të rishqyrtojnë ato partneritete.