MENU
klinika

Studimi

Psikologët: Udhëtimet ju bëjnë më të lumtur se paratë

11.07.2020 - 08:02

Shpesh herë, mendojmë që të paturit një kuletë plot me para është lumturia më e madhe që mund të përjetojmë.

Por, psikologët kanë dëshmuar se ndjenjat tona të lumturisë janë në rritje kur blejmë diçka që duam, apo edhe kur udhëtojmë.

Sidoqoftë, ndjenja e kënaqësisë teksa marrim diçka të re, zhduket, kurse ndjenja e aventurës së udhëtimit prodhon hormone lumturie të cilat zgjasin për kohë të gjatë, shkruan Brightside.

Ne mund të lodhemi nga një pajisje e re ose të qëndruarit në makinë, mirëpo çdo kujtim i një aventure të kaluar është burim i një lumturie të vërtetë. Lumturi e cila zgjat një jetë të tërë.

Prandaj, këtë fundjavë udhëtoni nëpër Shqipëri, dhe përjetoni lumturinë.

Shpjegimi i specialist të sëmundjeve infektive

Nga ajri tek prodhimi i kopjeve të ARN, si “sulmon” COVID

Këshillat që mjekët nuk ua thonë

Si të mbroni veshkat… në mënyrë natyrale

Përgatitja, më e thjesht seç mendonit

Tre çajrat e ftohtë bimorë që duhet të pini në verë

Bakteret po bëhen rezistente ndaj medikamenteve...

Vitaminat që funksionojnë njësoj si antibiotikët