MENU
klinika

"Banesat do të ndërtohen me standarte të larta"

Rindërtimi/Rama inspekton punimet në Thumanë

06.07.2020 - 13:13

Kryeministri i vendit Edi Rama ka shkuar sot në Thumanë për të inspektuar punimet që po behen për banesat e reja.

Thumana ishte qëndra e tërmetit që goditi vendin tonë në nëntor të vitit të kaluar dhe nga atje Rama është shprehur se banesat e reja do të ndërtohen me standarte të larta.

“Kantieri i infrastrukturës do të garantojë që banesat e reja të ngrihen mbi një sistem ujësjellësi, kanalizimesh, ndriçimi e rrjeti rrugor të standardeve më të larta” është shprehur Kryeministri.

Ndërkohë që është përmbyllur edhe procedura e garës për rindertimin e shtëpive.

Postimi i Ramës

RINDËRTOJMË BASHKË

Thumanë – Kantieri i infrastrukturës do të garantojë që banesat e reja të ngrihen mbi një sistem ujësjellësi, kanalizimesh, ndriçimi e rrjeti rrugor të standardeve më të larta

Ndërkohë është përmbyllur procedura e garës së rindërtimit të shtëpive dhe Fondi Shqiptar i Zhvillimit po punon për firmosjen e marrëveshjeve me kompanitë, që do të angazhohen me ndërtimin e lagjeve të reja, si kjo e Thumanës, ku do të kombinohen banesat individuale e kolektive, ashtu edhe ndërtimin e shtëpive të tjera, në çdo pikë ku tërmeti i 26 nëntorit rrënoi shtëpitë e vjetra.

Elvis Naci: Shtëpitë do t’i ndërtojmë vetë

Pasojat e tërmetiti/ Firmoset marrëveshja për Thumanën

Çmimet këtë vit janë të lira!

Durrësi zgjedhja e parë për shumë pushues

Fieri dhe Elbasani kanë “humbur” banorë

Durrësi bëhet qyteti i dytë më i madh në vend

Pëson arrest kardiak pasi del nga uji

Ndërron jetë pushuesi 64-vjeçar në Durrës

Ishte në pronësi të Emiljano Shullazit

Sekuestrohet hotel “Vollga” në Durrës