MENU
klinika

"Për herë të parë në kujtesën e gjallë"

RT/ FMN: Kinën e presin stuhi të mëdha

01.07.2020 - 12:50

Përhapja e koronavirusit ka qenë shumë e kushtueshme për zhvillimin ekonomik të Azisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ndërsa rishikoi parashikimin e tij për rajonin dhe paralajmëroi për një rikuperim të mundshëm të zgjatur.

“Për herë të parë në kujtesën e gjallë, rritja e Azisë pritet të kontraktojë me 1.6 përqind – një zbritje në parashikimin e prillit të rritjes zero,” shkroi Chang Yong Rhee, drejtori i Departamentit të Azisë dhe Paqësorit të FMN-së, në një postim në blog.

Edhe zhvillimet e fundit pozitive në situatën e epidemisë në disa vende që i lejuan ata të paktën pjesërisht të rihapen nuk kanë ndihmuar për të ndryshuar parashikimet e zymta. FMN tha se duhej të minimizojë perspektivën ekonomike për shumicën e vendeve në rajon pasi ato varen nga zinxhirët e furnizimit global, duke e bërë rritjen “të pamundur” ndërsa “e gjithë bota po vuan”.

Megjithëse FMN pret që Azia të kthehet fuqishëm në 6.6 përqind sa herën tjetër, ajo vuri në dukje se pandemia ka të ngjarë të ketë pasoja të mëdha. Ndërsa ‘shoferi rajonal’, Kina tashmë ka filluar të kthehet në normalitet pasi u bë vendi i parë që u godit nga Covid-19, zhvillimet pozitive nuk janë të mjaftueshme për të rikthyer prodhimin ekonomik të Azisë në nivelet e para krizës. Sipas FMN, prodhimi ekonomik i rajonit në 2022 do të jetë rreth pesë përqind më i ulët në krahasim me parashikimet e mëparshme.

Ndërsa agjensia me qendër në Uashington supozon një reagim të fortë të kërkesës private, paralajmëroi se ka “re në horizont” të cilat mund të dëmtojnë rikuperimin. Këto shenja shqetësuese përfshijnë zvogëlimin e tregtisë, më gjatë se bllokimet e pritura, pabarazinë në rritje, bilancet e dobëta dhe tensionet gjeopolitike.

Në fillim të këtij muaji, FMN tha se pret “një recesion më të thellë në vitin 2020 dhe një shërim më të ngadaltë në 2021” pasi virusi pati një ndikim të pabarabartë në sektorë dhe vende, dhe akoma nuk ka zgjidhje mjekësore për të.

Sipas këndvështrimit të saj të fundit, PBB-ja reale globale mund të tkurret me 4.9 përqind këtë vit, e ndjekur nga një rimëkëmbje e pjesshme, me rritje me 5.4 përqind në 2021. Kjo do të rezultojë në një humbje kumulative të ekonomisë globale gjatë dy viteve mbi 12 trilion dollarë nga kjo krizë.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT