MENU
klinika

Eksportuesi më i madh i grurit në botë brenda parashikimeve

RT/ Rusia nuk do t’ja dijë për pandemi!

11.07.2020 - 16:02

Eksportet e grurit rus pritet të arrijnë në 41.7 milion ton në sezonin aktual bujqësor, sipas Shërbimit Federativ të Statistikave Federale Ruse. Furnizimet me grurë në tregun global mund të arrijnë në 33.2 milion ton.

Kjo është në përputhje me parashikimet para-pandemisë nga ekspertët e industrisë, të cilët thanë që dërgesat në shkurt mund të jenë në intervalin 32 – 42 milion ton.

Në sezonin e mëparshëm bujqësor, 2018-2019, Rusia eksportoi 35.2 milion ton grurë në tregun global, pasi dha sezonin e kaluar rekord 40.449 milion ton.

Kreu i Ministrisë së Bujqësisë Dmitry Patrushev thotë se shifrat e këtij viti mund të jenë edhe më të larta ndërsa ato nuk përfshijnë rezultatet e tregtisë së ndërsjellë me vendet e EAEU në maj dhe qershor. “Sipas vlerësimeve tona, eksportet e grurit në sezonin e kaluar do të jenë të paktën 43 milion ton,” tha ai.

Ministria pret që korrja e grurit të vendit të arrijë në 122.5 milion ton këtë vit, përfshirë deri në 75 milion ton grurë. Prodhimi i drithërave të vitit të kaluar ishte 120.6 milion ton.

Në prill, Rusia bllokoi dërgesat e grurit deri në korrik për të shmangur pikat e çmimeve të vendit në mes të krizës globale të koronavirusit. Moska prezantoi kufijtë e eksportit për kokrra të caktuara, përfshirë grurin, thekën, elbin dhe misrin, duke thënë se furnizimet nuk duhet të kalojnë shtatë milion tonë.

Prodhimi bujqësor rus është rritur më shumë se 20 përqind gjatë gjashtë viteve të fundit. Vendi ka arritur të kapë më shumë se gjysmën e tregut global të grurit vitet e fundit, duke u bërë eksportuesi më i madh në botë i grurit, falë të korrave parakolp dhe çmimeve tërheqëse. Që nga fillimi i viteve 2000, kjo pjesë e tregut global të grurit është katërfishuar.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Adrian Civici/ Rreziku i rritjes së çmimit të grurit

Ndikimi në Shqipëri i bllokimit të eksportit të grurit nga Rusia