MENU
klinika

11 njerëzit më të pasur në botë

Sa kohë iu desh të bëheshin miliarderë?

24.07.2020 - 13:41

Disa sipërmarrës ëndërrojnë biznese që i bëjnë ata miliarderë praktikisht brenda natës, ndërsa të tjerët punojnë për dekada për t’u bashkuar në ‘klubin me tre presje’.

Duhen mesatarisht 21 vjet për të bërë miliardën e parë, sipas një analize të Listës së Miliarderëve të Forbes 2020 nga firma britanike e basteve sportive OLBG. Disa, si Drejtori i Përgjithshëm i Facebook Mark Zuckerberg, e kanë arritur atë shumë më shpejt ndërsa të tjerët, siç është miliarderi i Zara Amancio Ortega, ju është dashur më shumë kohë për të mbledhur pasuritë e tyre masive.

Askush në Listën e Miliarderëve të vitit 2020 nuk u fut në klubin me tre presje më shpejt sesa themeluesi i eBay, Pierre Omidyar, i cili bëri një miliard dollarë në vetëm tre vjet pasi themeloi shtëpinë e ankandeve në internet. Ja sa kohë ju deshën disa prej njerëzve më të pasur në botë për të bërë miliardat e tyre të para:

  1. Carlos Slim mund të jetë njeriu më i pasur në Meksikë, por iu desh 30 vjet që të bëhej miliarder.

Vlera aktuale neto: 53.2 miliardë dollarë (i atribuohet Slim dhe familjes së tij)

Burimi i pasurisë: Gjigandi i telekomunikacionit America Movil

Slim, 80 vjeç, dhe disa prej anëtarëve të familjes së tij kontrollojnë kompaninë më të madhe telekomunikuese të Amerikës Latine sipas Forbes. Ai gjithashtu ka investuar në ndërtim, mallra të konsumit dhe firma të pasurive të patundshme në Meksikë, përveç mbajtjes së aksioneve në The New York Times.

  1. U deshën 26 vjet që manjati i modës spanjolle Amancio Ortega ti bashkohej klubit me tre presje.

Vlera aktuale neto: 63.3 miliardë dollarë

Burimi i pasurisë: Zara, Inditex

Spanjolli 84-vjeçar filloi karrierën e tij në prodhimin e tekstileve, por vazhdoi në fushën e shitjes me pakicë nëpërmjetë kompanisë Zara të cilën e themeloi bashkë me gruan e tij të ndjerë Rosalia Mera në 1975, raportoi më parë Business Insider.

  1. Filozofia konservatore e investimeve të Warren Buffett mund të ketë bërë para të mëdha, por ajo ishte duke shkuar ngadalë. U desh 23 vjet që Buffett të bëhej miliarder.

Vlera aktuale neto: 72.5 miliardë dollarë

Burimi i pasurisë: Konglomerati Berkshire Hathaëay

Investitori Warren Buffett e bëri pasuri të tij në drejtimin e konglomeratit Berkshire Hathaway. Kompania zotëron prodhuesin e ushqimit të shpejtë, Dairy Queen dhe siguruesin Geico.

  1. Miliarderi i modës, Bernard Arnault, ju deshën 13 vjet për t’u bërë miliarder.

Vlera aktuale neto: 112.1 miliardë dollarë

Burimi i pasurisë: Pronari i Louis Vuitton LVMH

Biznesmeni francez Bernard Arnault, 71 vjeç, është personi më i pasur në industrinë e modës, raportoi më parë Business Insider. Sidoqoftë, pandemia përmbysi përkohësisht fatin e CEO të konglomeratit luksoz, duke dërguar çmimin e aksionit të LVMH dhe vlerën neto të Arnault në një rënie të lirë.

  1. dhe 6. U deshën 12 vjet që Steve Ballmer dhe Bill Gates të Microsoft të bëheshin miliarderë pasi Gates themeloi gjigantin e softuerit.

Vlerat aktuale neto: 113.6 miliardë dollarë (Gates), 72.1 miliardë dollarë (Ballmer)

Burimi i pasurisë: Microsoft

Bill Gates, 64 vjeç, themeloi gjigantin e softuerit Microsoft me mikun e tij të shkollës së mesme Paul Allen në 1975, raportoi më parë Business Insider. Kompania e bëri Gates një miliarder në vitin 1986, një vit pasi u publikua, sipas CNBC.

Ballmer u bë një nga punonjësit e parë të Microsoft pasi doli nga Shkolla e Biznesit Stanford në 1980, njoftoi Forbes. Pjesa më e madhe e aksioneve të Ballmerit në Microsoft gjithashtu e bënë atë një miliarder. Ai kaloi 14 vjet si Drejtori i Përgjithshëm i Microsoft pasi Gates u tërhoq nga posti i lartë, dhe tani zotëron Los Angeles Clippers.

  1. Larry Ellison u bë miliarder nëntë vjet pasi themeloi Oracle.

Vlera aktuale neto: 72.4 miliardë dollarë

Burimi i pasurisë: Oracle

Larry Ellison, tani 75 vjeç, firmën e softuerit Oracle për të prodhuar dhe shitur bazat e të dhënave të menaxhimit të marrëdhënieve me klientët. Një braktisje dy herë e kolegjit, Ellison tani njihet më mirë si një playboy dhe titan ndërkombëtar.

  1. dhe 3. U deshën 6 vjet që bashkëpunëtorët e Google Sergey Brin dhe Larry Page të bëhen miliarderë.

Vlerat aktuale neto: 67.5 miliardë dollarë (Brin), 69.3 miliardë dollarë (Page)

Burimi i pasurisë: Google

Larry Page dhe Sergey Brin bashkë-themeluan Google në 1998 ndërsa punuan drejt doktoratës së tyre në Stanford. Dyshja vazhdoi të kalojë dekada pranë Alfabetit e cila është kompania mëmë e Google – me Page si CEO dhe Brin si president përpara se të tërhiqeshin në dhjetor 2019.

  1. Jo vetëm që Jeff Bezos vlen më shumë se çdo personi tjetër në histori, ai gjithashtu gati sa theu rekordin për t’u bërë miliarder më i shpejtë. Ju deshën vetëm pesë vjet.

Vlera aktuale neto: 183,1 miliard dollarë

Burimi i pasurisë: Amazon

Jeff Bezos, 56 vjeç, la punën e tij në një fond të mbrojtjes së qytetit të Nju Jorkut për të shitur libra në internet në 1994. Kjo kompani, e quajtur Amazon, u bë shitësi më i madh në botë dhe e bëri CEO-në njeriun më të pasur në këtë proces.

  1. Mark Zuckerberg mund të mos ishte diplomuar në Harvard katër vjet pas regjistrimit, por ai u bë miliarder brëbda kësaj kohe.

Vlera aktuale neto: 87.9 miliardë dollarë

Burimi i pasurisë: Facebook

Mark Zuckerberg, 35 vjeç, themeloi rrjetin social në dhomën e tij të fjetjes në Harvard. 15% e aksioneve të Zuckerberg në kompani e bënë atë personin e shtatë më të pasur në planet sipas Forbes, por miliarderi ka thënë që ai dhe gruaja Dr. Priscilla Chan planifikojnë të dhurojnë pjesën më të madhe të pasurisë së tyre./scan