MENU
klinika

Nga The Guardian

Shënjestrat e Kinës/ Radhën e ka Britania!

18.07.2020 - 15:54

Kur Mbretëria e Bashkuar njoftoi kthesën e saj, vendimin për të lejuar gjigantin e telekomit kinez Huawei të luante një pjesë në rrjetin 5G të vendit, ajo sinjalizoi një fund të të ashtuquajturës “epokë të artë” të marrëdhënieve MB-Kinë.

Për kënaqësinë e presidentit amerikan Donald Trump, Mbretëria e Bashkuar në dukje po ndryshon ekuilibrin marrëdhëniet e saj me Kinën, dhe po adopton një qasje të stilit amerikan.

Oliver Dowden, sekretari i shtetit të Mbretërisë së Bashkuar për Kulturë, Media dhe Sport, tha se sanksionet e SHBA të vendosura ndaj Huawei në maj kishin “ndryshuar ndjeshëm” peizazhin politik.

Që nga koha e mijëvjecarit, qeveritë britanike janë përpjekur në mënyrë aktive të angazhohen me Kinën në një numër çështjesh kryesore, nga ndryshimi i klimës deri te siguria globale, në këmbim të një partneriteti ekonomik.

Si pasojë, shteti kinez tani ka rrënjë të thella në Mbretërinë e Bashkuar.

Këto rrënjë të thella përfshijnë një partneritet tregtar me vlerë afro 88 miliardë dollarë, investime të drejtpërdrejta të huaja dhe blerje të kompanive britanike, 2.14 miliardë dollarë studentë kinezë që studiojnë në universitetet britanike dhe, natyrisht, përfshirje të diskutueshme kineze në projektet kryesore të infrastrukturës britanike,ore.

Pra, çfarë ka ndryshuar? Rifkind beson se qeveritë e mëparshme thjesht nuk mund të parashikonin se çfarë do të bëhej Kina në vitet që pasuan. “Ata nuk mund ta dinin që Kina do të bëhej më pak liberale dhe më autokratike “.

Raffaello Pantucci, një bashkëpunëtor i vjetër në Institutin e Shërbimeve Mbretërore të Bashkuar për Studime të Mbrojtjes dhe Sigurisë, po ashtu mbështet idenë se Kina ka ndryshuar.

“Problemi vjen kur ju jeni të varur nga teknologjia që është e vështirë të zëvendësohet”, thotë Tom Tugendhat, Kryetar i Komitetit të Përzgjedhur për Çështjet e Jashtme të MB. “Kjo na bën të varur, deri në një farë mase”, shton ai.

A do të thotë që Mbretëria e Bashkuar, duhet të gjejë mundësi tjetër diku tjetër? Kina do ta kishte kuptuar këtë, thotë Kerry Brown, profesor i Kinës studimet në King’s College London.

Dhimbja e kokës e Britanisë në Kinë nuk ndihmohet nga fakti se BE-ja aktualisht nuk po planifikon ndonjë veprim të guximshëm për të kundërshtuar Kinën dhe mbetet e angazhuar për të balancuar marrëdhëniet e saj me Kinën, pasi Brukseli përpiqet të rrisë ndikimin e tij gjeopolitik.

Pyetja që Mbretëria e Bashkuar tani duhet të shtrojë vetë është: çfarë kërkon nga Kina?

Kjo është në disa aspekte më shumë një debat politik sesa një çështje ekonomike.

Brown beson se ekziston një supozim në Londër se kjo veprim do të shihej si një veprim besnikërie në Washington DC, dhe se do të ndihmojë Britaninë pas Brexit.

Amerika padyshim po kalon sfida të mëdha për momentin politikisht, por edhe ekonomikisht. Pyetja është, a po zgjedh Britania të duhurën?

Pastaj është çështja e hakmarrjes kineze. Mediat shtetërore kineze dhe diplomatët kanë treguar tashmë se do të ketë pasoja për Mbretërinë e Bashkuar.

Dhe këto hakmarrje mund t’i kushtojnë shumë Britanisë së Madhe.

Kjo na rikthen në pikën kryesore: çfarë dëshiron Mbretëria e Bashkuar nga Kina? Kjo është një pyetje që mund të supozojmë se përgjigjen ia di vetëm Boris Johnson, një njeri që kohët e fundit e ka përshkruar veten si Sinofil.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Guardian/ Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Rruga e Mëndafshtë"

A e ka Kina në dorë Evropën?

Problemet e organizatës

20 sfidat e BE-së për vitin 2020!